“Kartal, Anadolu yakasının merkezi olacak”

‘Kartal’a yatırım geleceğe yatırım’ zirvesinde, Kartal’ın geleceği ve bölgeye yatırım yapmanın getirileri konuşuldu. Konuşmacılardan Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, Kartal’ın gelecekte bir merkez olacağını söyledi.

Anadolu yakasının gelecekteki iş ve yaşam merkezi olarak görülen Kartal, yerinde dönüşüm eksenli kentsel dönüşüm çalışmaları, sahip olduğu kıyı şeridi ile orman ve yeşil alanlarıyla İstanbulluların yaşamak için en çok tercih ettikleri bölge oluyor. Geçmişte işçilerin yoğunlukla yaşadığı ve fabrikaların faaliyet gösterdiği bir sanayi alanı olan Kartal, bugün büyük kamu yatırımlarının  da ortasında oluşuyla yatırım için cazip fırsatlar sunuyor. 'Kartal'a yatırım geleceğe yatırım' zirvesinde konuşmacı olan ve Kartal’ın dönüşümünde geçmişten bugüne kadar büyük rol oynayan Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, Kartal’a olan ilgilerinin başka yatırımcılarla beraber 1987’de başladığını, ve o yıllardan beri süren ilgilerinin 2007’de bir ivme kazandığını söyledi. Durbakayım, “2007 yılında Soğanlık ve Uğur Mumcu bölgesinde 7-8 adet proje gerçekleştirdik ve 3 bin civarında konut inşa ettik. Bunların tamamı da fabrikaların yıkılmasıyla hayat geçirilen projelerdi. Bugün ise sanayi tesisleri dönüşürken, bir taraftan da orta gelirli vatandaşlar için yapılan konular dönüştürülüyor. Kartal’ın en büyük avantajı ise inşaat yapılacak parsel büyük olursa yüzde 50 imar hakkı verilmesi. Bunlar bir araya geldiğinde Kartal yatırım için cazip bir yer oluyor. Bizim Teknik Yapı olarak Anadolu yakasında doğan bir şirket olduğumuz için Kartal’a ilgimiz oldu ve devam ediyor” dedi.

Ulaşım ağı çok kuvvetli
Kartal’ın ulaşım ağları bakımından İstanbul’daki en güçlü semt olduğunu söyleyen Durbakayım,  “Kartal’ın geleceği için çok güzel şeyler söyleniyor bu da yatırımcının iştahını arttırırken, oturanların da moralini yükseltiyor. Kartal’ın deniz yolu kara yolu ve raylı sistemlerin ortasında oluşu ilgiyi arttırıyor. Sabiha Gökçen Havaalanına yakınlığı da bölgeyi güçlendiriyor. İstanbul’da oluşan birkaç merkezden biri Anadolu yakası için Kartal’dır. Kartal gelecekte Anadolu yakasını merkezi olacak” diye konuştu.