Kaybolan arsa tapusu nasıl çıkarılır?

Arsa ya da gayrimenkul tapuları ile ilgili tapu müdürlüğünde birçok işlem gerçekleşiyor. Peki, kaybolan arsa tapusu nasıl çıkarılır? İşte yanıtı...

Kaybolan arsa tapusu nasıl çıkarılır?


Arsalar ve gayrimenkuller ile ilgili devir işlemleri arsanın bağlı olduğu tapu dairesinde yapılıyor. Arsa almadan önce, sınırlarının tespitinin yapılması ve arsanın satışı yapılacak tapudaki arsa olduğuna dikkat edilmesi gerekiyor. Arsa almaya karar verilmesi durumunda ise devir işlemleri için gereken belgeleri temin etmek ve tapu harcını ödemek gerekiyor.

Peki, kaybolan arsa tapusu nasıl çıkarılır? İşte yanıtı...

 

Kaybolan arsa tapusu nasıl çıkarılır?

 

Kaybolan arsa tapusu nasıl çıkarılır? 

Arsanızı satın aldınız ve arsa tapusu kayboldu. Kaybolan arsa tapusunu yeniden çıkarmak için en yakın tapu dairesine nüfus cüzdanı ile müracaat etmek gerekiyor. Bu gibi durumlarda arsanın bağlı olduğu tapu dairesine gitmeye gerek kalmıyor. Tapu senedi, sahibi dışındaki kişiler tarafından çıkarılamıyor. Arsa sahibi vefat ettiğinde ise mirasçıları mürasçılık belgesi getirmek ya da nüfus kayıtlarından mirasçı olduğunun kanıtlamak kaydı ile yeni tapu senedi çıkarabiliyor. 

Kaybolan arsa tapusunu yeniden çıkarmak için, arsanın mahallesini, köyünü, ada ve parsel numarasını bilmeye gerek kalmıyor. Arsa tapusunu çıkarmak için isim ve T.C kimlik numarası yeterli oluyor. T.C kimlik numarası ve isme göre bilgisayar arama yapıyor ve arsanın yeri bulunuyor. İşlem sonucunda kaybolan arsa tapusu yeniden çıkarılmış oluyor.