"Kentsel dönüşüm sosyolojik bir meseledir"

3. Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi'nde konuşan Piyalepaşa Gayrimenkul Genel Müdürü Kaan Yücel: "Sadece ekonomik dönüşüm değil sosyolojik dönüşüm ile kültürel alanda da çalışmalar yapılmalı." dedi.

Bugün düzenlenen 3. Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi'ne katılan Piyalepaşa Gayrimenkul Genel Müdürü Kaan Yücel, kentsel dönüşüm hamlesinin ekonomik boyutu kadar sosyolojik açıdan da değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Yücel, dönüşüm yasası kapsamında yürütülen çalışmaların sunduğu imkanlara vurgu yaparak, projenin yaşamını burada sürdürecek insanlara sosyolojik imkanlar sunması gerektiğini vurgulayarak:

"Sadece ekonomik dönüşüm değil sosyolojik dönüşüm ile kültürel alanda da çalışmalar yapılmalı. Biz projemiz ile başta ekonomik olmak üzere her anlamda bölgenin kalkınmasına destek ve tüm bu çalışmalarla bölgede yaşayanlara refah sağlamış olacağız" ifadelerini kullandı.

Süleyman Çetinsaya'nın açıklamalarını izlemek için tıklayın...

2000'lerde senede 50 konut, bugün senede 1000 konut
3. Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi'nin "2016 Yılında Gayrimenkul Sektörünün Kentsel Dönüşüm Projeleri" başlığını taşıyan oturumunda konuşma yapan Piyalepaşa Gayrimenkul Genel Müdürü Kaan Yücel firmaların 2000'li yıllarda seneden 50-100 adet konut satışına imza atarken, bugün 1000'li rakamlardan bahsetmeye başladığını ve bu gelişimin etkileyici olduğunu da belirtti. Yücel, bunun çok daha ötesinde sürdürülebilir şehir ve binaları konuşmaya başladıklarını ve bunun da ulaşılan noktanın önemini vurguladığını söyleyen Yücel:

"Fakat burada da daha yapılacak çok şey olduğunu görüyoruz.  Sürdürülebilirlik, sürdürülebilir yaşam ya da  bina dediğimizde bunun belirli yapı taşları var. Ekonomi, sosyoloji, kültürel ve en önemlisi kişisel refah. Yani orada yaşayan ve yaşayacak kişilerin refahını sağlamak aslında sürdürülebilirliğin en önemli unsurlarından bir tanesi..." ifadelerini kullandı.