Kentsel dönüşümden 'büyük mimarlar' çıkacak

Yüksek Mimar Murat Kader İstanbul'daki kentsel dönüşüm deneyiminin 'dünyaca ünlü mimarlar' ortaya çıkaracağını söyledi

Kentsel dönüşümden 'büyük mimarlar' çıkacak

Adana'da düzenlenen 'Modern Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm Zirvesi'nde' konuşan İki Design Group Kurucu Ortağı Yüksek Mimar Murat Kader İstanbul'daki kentsel dönüşümün 'deneysel' niteliğine dikkat çekti.

Kader: 'Kentsel dönüşüm açısından İstanbul çok büyük bir deneysel alan. Bu deneysel alan bizlere önemli tecrübeler kazandıracak. 15-20 yıl sonra bu topraklardan önemli dünya mimarları çıkacak.' dedi. 

Dünya İstanbul dönüşümünü  izliyor
İstanbul kentsel dönüşümünün tüm dünyanın merceği altında olduğunu ve başta Afrika ve Rusya gibi ülkeler olmak üzere, kendi dönüşüm süreçleri için Türkiye'yi yakında izlediklerini belirten Kader: 'Afrika ülkeleri Türkiye kentsel dönüşümünü incelemeye alıyorlar ve kendi dönüşümleri için buradan yararlanıyorlar. Yine Rusya'da dev bir master plan Türkiye'den hareketle hayata geçirilmeye hazırlanıyor.' dedi.

Yerinde dönüşümün sosyal-alt yapıya katkısı yok
Adana'da genel yerleşim karakterinin gecekondu olduğunu ve kimi yerlerde dönüşüm sürecinde 5-6 emsallere çıkıldığını belirten Kader, dönüşümün ağırlıklı olarak 'yerinden dönüşüm' niteliğinde çalışmalar şeklinde sürdüğünü belirtti. Yerinde dönüşüm çalışmalarını 'alt yapı sosyal dokuya' katkısının bulunmadığını da vurgulayan Kader, Piyalepaşa'da yürütülen çalışmaya benzer bir şekilde, şehir merkezindeki gecekondu bölgelerinin yeni bir kent merkezi dönüşümünün yaratılabileceğini vurguladı. 

Sanayi bölgelerinin dönüşümü ve Büyükşehir'in katkıları
Adana gibi şehirlerde olduğu gibi şehir merkezine yakın atıl ya da aktif sanayi arazilerinin kentsel dönüşüm sürecine adaptasyonunun büyük önem taşıdığını belirten Kader, Adana gibi eski bir kent örneğinden hareketle 'simge binaların' taşıdığını öneme dikkat çekti. Kader, Dönüşüm sürecinde Büyükşehir Belediyelerinin rolüne de dikkat çekerek: 

'İstanbul 1960'larda 1.5 milyon km kare üzerine yayılıyordu. Şehir merkezlerinden çıkartılan çöplerin toplama merkezi Halkalı'daydı. Şehir 2.7 milyon km kareye çıkınca ötelendi. Atıl bir alanın kentsel dönüşümü gerçekleşti ve kamunun arazisi dönüşüme vakfedildi. Bu adana için örnek olabilir.' dedi.