Kentsel Dönüşümün kitabı yeniden yazılıyor

Dünyanın saygın üniversitesinde görev yapan uluslararası akademisyenler kentsel dönüşümün kitabını yazmak için İstanbul’a geldiler

Kentsel Dönüşümün kitabı yeniden yazılıyor

12 Nisan 2013 / emlakwebtv
Dünyanın sayılı üniversitelerden gelen hukukçu, mimar, ekonomi ve felsefe bölümlerini temsil eden 20 akademisyen, İstanbul’da başlayan kentsel dönüşüm çalışmalarını yerinde inceledi. Doğal afet öncesi ve sonrasında neler yapılması gerektiğine yönelik bilimsel bir çalışma için İstanbul’a gelen akademisyenler, AKOM, İTÜ, Adalar Belediyesi ve Evora İstanbul projesini inceleyerek bilgi aldı.

Georgia State Univercity ve Bahçeşehir Üniversitesi işbirliği ile kapsamında Yale, Chapman, Seattle, Tulane, Bahçeşehir, Melbourne, Varşova, San Francisco, Barselona, Georgia State ve Florida üniversitelerinde çevre/kamu/ceza hukuku, ekonomi, felsefe, mimarlık bölümlerinde eğitim veren akademisyenler “Türkiye’de Kentsel Dönüşüm”ün kitabını yazmak için bir araya geldi.

Her biri kendi alanında uzman olan akademisyenler İstanbul’daki afet hazırlıklarını yerinde görmek ve bilgi almak için AKOM; İTÜ ve kentsel dönüşüme örnek olan Tuzla’daki Evora İstanbul projesini ziyaret ettiler.

Şehirlerin deprem, sel ve benzeri afetlere ne kadar hazır olduğunu ortaya koymak için yapılan bu ziyaretlerde merak edilen konuların başında afet hazırlıklarıyla ile hukuki alt yapının eş güdümlü ilerleyip ilerlemediği konusu oldu. Bir diğer önemli başlığı ise kentsel dönüşümün finansmanın nasıl sağlandığı hakkındaydı. Akademisyenlerin inceledikleri diğer konu başlıklarının arasında ise arsa kullanımı, afet öncesi hazırlıkların nasıl yapıldığı, tarihi eserlerin korunmasına yönelik özel çalışmalar, risk yönetimi, sel, deprem gibi afet sonrasında hukuki alt yapının nasıl hazırlandığı, bina güçlendirmelerinin nasıl yapıldığı, devletin sorumluluğunun ne seviyede olduğu yer alıyor.


Teknik Yapı’nın Emlak Konut GYO’nun hasılat paylaşım modeli kapsamında gerçekleştirdiği Tuzla’daki Evora İstanbul şantiyesini ziyaret eden akademisyenler, İstanbul’un en büyük projesindeki yaşam alanları, sosyal donatılarının içeriği ve finansman modeliyle ilgili sorularının cevaplarını aldı. Teknik Yapı’nın ‘Sivil Kentsel Dönüşüm’ kapsamında Fikirtepe’de başlayacağı yeni projesi hakkında da bilgi alan akademisyenlere, olası bir İstanbul depremine hazırlık amacıyla yüzlerce benzeri projenin önümüzdeki yıllara hazırlık yaptığı anlatıldı.