Kentsel dönüşümün sosyal etkileri tartışıldı

Kentsel Dönüşümün Sosyal Hayata Etkileri adlı panel Bahçeşehir Üniversitesi’nde gerçekleşti. Kentsel dönüşüm yapılırken sosyal etki raporlarının hazırlanması gerekiyor.

Bahçeşehir Üniversitesi kentsel dönüşüm uzmanlarını ağırladı. Konferansın konusu ‘Kentsel Dönüşümün Sosyal Hayata Etkileri’ oldu. Açılış konuşmasını gerçekleştiren Prof. Dr. Ali Güngör kentsel dönüşümün sebepleri ve tarihsel gelişimini anlattı. Ardından kürsüye gelen Prof. Dr. Nilüfer Narlı kentsel dönüşümün sosyal etkilerini anlattı. Türkiye’de dönüşümün dünyadaki diğer örnekler gibi işlemediğini belerten Narlı, başka ülkelerde sanayi dinamiklerinin çekildiği bölgelerde kentsel çöküntü yaşanmaması için dönüşüm yapıldığını söyledi. Bu dönüşümün suç oranlarını da azalttığını vurguladı.
Türkiye’ye gerekli olan kentsel dönüşümün ise daha çok ekonomik kazanç odaklı olduğunu belirten Narlı, kazanç sağlamak amaçlı yapılan dönüşümlerin kenti lüks konutlar ve alışveriş merkezleri ile donattığını buna bağlı olarak da yoksul ve orta kesim vatandaşın kentin dışına itildiğini söyledi.