Kira sözleşmesi nasıl sonlandırılır?

Gayrimenkul kiralamalarında mal sahibi ve kiracı arasında yapılan kira sözleşmesi nasıl sonlandırılır? İşte yanıtı...

Kira sözleşmesi nasıl sonlandırılır?

Gayrimenkul kiralamalarında mal sahibi ve kiracı arasında yapılan kira sözleşmesi nasıl sonlandırılır? İşte yanıtı... Yapılan kira sözleşmesinin anlaşılan tarihten önce bozulması için her iki tarafın da anlaşmış olması gerekmektedir. Karşılıklı anlaşma olmaması gibi durumlarda tarafların karşılıklı yasal sorumlulukları devreye girer. 

Mal sahibinin kira sözleşmesini sonlandırabileceği durumlar

- Mal sahibinin sözleşmeyi iptal edebilmesi için geçerli bir sebebi olmalıdır. Haklı sebeplerinin olmadığı durumlarda sözleşmede belirtilen süre sonuna kadar kiracı gayrimenkulü kullanma hakkına sahip olur. 

- Kira sözleşmesinde olan sürenin bitimi, mal sahibinin sözleşmeyi sonlandırması için yeterlidir. Sözleşme bitiş zamanında yeni bir anlaşma sağlanmadıysa, mal sahibi yasal süre içerisinde kiracıya durumu tebligat ile bildirir ve kiralama işlemi sonlandırılır. 

- Kiracının iflası durumunda kiralama işlemi sonlandırılabiliyor. Mal sahibi bu gibi durumlarda kiracıdan güvence isteme hakkına sahip oluyor. Güvence verilmediğinde ise kira sözleşmesi sonlandırılabiliyor. 

- Kiracının ölümü de mal sahibinin kira sözleşmesini iptal etme hakkı veriyor. Kiralayanın yasal varislerine durum tebligat ile bildirilerek kiralam işlemi sonlandırılabiliyor. 

- Kiracının 3 defa ardı ardına kirayı sözleşmede belirtilen tarihten sonra ödemesi gibi durumların mal sahibine kira sözleşmesini iptal etme hakkı doğuyor. 

 

Kira sözleşmesi nasıl sonlandırılır?

 

Kiracının kira sözleşmesini sonlandırabileceği durumlar

- Kiralayan kişi, sözleşmenin iptali için yasal bir sebep bulmak zorundadır. Örneğin; kiralanan gayrimenkulün sağlık koşullarına uygun olmaması, kiralanan gayrimenkulün kusurlu olması gibi sebepler geçerli olarak kabul ediliyor. Aksi durumlarda ise ev sahibi kira sözleşmesinde kalan süreye ait kira bedelini talep edebiliyor. 

- Kira sözleşmesinin sona ermesinden 15 gün öncesinde kiracı, mal sahibine sözleşmenin yenilenmesi talebini etmeli. Aksi halde sözleşme otomatik olarak kendini yenileyecek ve kiracı sözleşmede geçen kira artış bedelinden ve 1 yıllık sözleşme süresinden sorumlu olacak.