Konut almak isteyenlerin işi kolaylaşıyor

Bakanlar Kurulu'nun 150 metrekarenin üzerindeki konutlardaki KDV'yi yüzde 8'e çekme kararıyla birlikte konut satışlarında artış bekleniyor

Konut almak isteyenlerin işi kolaylaşıyor

Bakanlar Kurulu'nun 150 metrekare ve üzerindeki konutlarda yüzde 18 olan KDV oranını yüzde 8'e çekme kararı, 2016'yı rekor satışla kapatmayı hedefleyene gayrimenkul sektöründe olumlu karşılandı. Sektör temsilcileri, KDV indiriminin konut satışına olumlu bir etkisi olacağı kanaatini taşıyor.

Dağ: Konut alımı kolaylaşıyor
İnşaat sektöründeki son gelişmelerle birlikte düşünüldüğünde KDV indirim kararının sektördeki canlılığı artıracağını söyleyen Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Dağ:

"Konut sahibi olamayan dar gelirli vatandaşlar veya daha büyük bir konut sahibi olmak isteyip elinde yeterli miktarda birikimi olmayanlar için yeni bir fırsat daha doğdu. Hem hükümetimiz hem de inşaat sektörü, konut sahibi olmak isteyenlere yardımcı olmak için bütün olumlu adımları atıyor. Vatandaşlarımız konut almak için alınan bu önemli kararları çok fazla beklemeden değerlendirmelidir" ifadelerini kullandı 

 

Konut almak isteyenlerin işi kolaylaşıyor

 

Kumova: Sınırlı bir etki taşıyan karar
Kumko Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Efe Kumova da, alınan kararın üretilen konutların yalnızca yzüde 1'lik kısmını kapsadığını belirterek: "Tüm konut satışlarında, emlak rayiç bedeli üzerinden uygulanan kademeli KDV’nin  %1’e sabitlenmesinin hem konut alıcıları hem de sektör için daha faydalı olacağını düşünüyoruz..." ifadelerini kullandı.

Gül: Geniş ev satın almayı planlayanlar için büyük fırsat
İnidirim kararının hem sektör hem de vatandaşlar açısından sevindirici bir haber niteliği taşıdığını söyleyen Gül Proje Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gül:

"KDV indirimiyle birlikte büyük m2’li konut bazında da satış rekorları kıracaktır. 31 Mart’a kadar geçerli olacak bu indirim, kaçırılmaması gereken bir fırsat. Özellikle çocuğu olan aileler ve daha geniş konutlarda oturmak isteyenler için daire almanın tam zamanı. Alınan bu kararı destekliyoruz, ancak sadece 150 metrekare üzerinde konutlar için değil, tüm konut satışlarında uygulanması yerinde olur. Çünkü inşaat markalarının elinde 150 metrekarenin altında çok sayıda konut var.." şeklinde konuştu.

 

Konut almak isteyenlerin işi kolaylaşıyor

 

Baygan: 2016'da adım adım rekora
ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan da KDV oranlarının yüzde 8'e çekilmesi kararının öncü kuruluşların indirim kampanyaları ile birlikte rekor satış hedefinin gerçekleşmesinde büyük rol oynayacağını söyledi. Baygan: "Artık yılsonunda 1.500.000 adetlik tapu hedefinin gerçekleşmesi ve hatta daha ileri bir rakama ulaşılması olasılığı kuvvetlendi" dedi. 

 

Konut almak isteyenlerin işi kolaylaşıyor