Konut fiyatları bir yılda yüzde 9.21 arttı

Reidin-GYODER tarafından hazırlanan "Yeni Konut Fiyat Endeksi" 2015 Kasım ayında, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla konut fiyatlarında yaşanan artışı yüzde 9.21 olarak belirledi

Konut fiyatları bir yılda yüzde 9.21 arttı

Garanti'nin desteği ile Reidin ve GYODER tarafından hazırlanan 2015 Kasım dönemine ait Yeni Konut Fiyat Endeksi, konut fiyatlarındaki artışı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 9.21 olarak gösterdi. Artış geçen aya kıyasla yüzde 0.79 olarak gerçekleşti. Veriler hakkında bir açıklama yapan GYODER Başkanı Aziz Torun, Kasım ayı içinde markalı konut projelerine yabancı ilgisinin arttığının gözlemlendiğini belirterek:

"Bunun sebebi kur artışına bağlı olarak göreceli ucuz kalan konutlara talebin hâlâ canlı olmasıdır. Aynı zamanda seçim sonrası ortadan kalkan belirsizliğin ve oluşan istikrarın da etkisinin olduğu söylenebilir

Konut fiyatları bir yılda yüzde 9.21 arttı

Konut fiyatlarındaki artış sürüyor
7 metropolü baz alan Türkiye Kompozit Satılık Konut Fiyat Endeksi kategorisinde ise bir önceki aya kıyasla yüzde 2.68'lik artış kaydedildi. Bu rakam 30 büyük şehirin tamamında ise yüzde 2.05, geçen yılın aynı dönemine kıyasla ise yüzde 16.05 şeklinde belirlendi. 

Fiyatlar en çok Antalya'da yükseldi
GYODER-Reidin
araştırmasına göre metrekare başına en yüksek artış yüzde 3.02 ile Antalya'da yaşandı. Konut fiyatlarının en çok değer kaybettiği şehir ise yüzde 2.02'lik bir düşüş yaşayan Mardin oldu. 

Kiralar en çok hangi şehirlerde yükseldi?
30 büyük şehirin tamamını kapsayan Türkiye Kompozit kiralık Konut Fiyat Endeksi'nde de öneli bir artış kaydedildi. Buna göre tüm ülke çapındageçen aya göre yüzde 1.74, geçen yılın aynı dönemine kıyasla ise yüzde 12.48'lik kira artış oranı yaşandı. Şehirler sıralamasında en üst sırada yine Antalya yer aldı. Antalya'da yaşanan metrekare bazındaki artış, geçen aya göre yüzde 3.08 olarak gerçekleşti. Mardin ise yüzde 1.85 'lik düşüşle kira düşüş sıralamasında ilk sırada yer aldı.

Yeni konut satış fiyatlarının daire tiplere göre değerinde ise üst sırada 3+1 daireler geldi. Bu tip daireler yüzde 0.80 oranında değer kazanırken, 1+1'lerde yüzde 0.12, 2+1'lerde 0.76 ve 4+1'lerde ise yüzde 0.20'lik bir artış yaşandı.