Konut fiyatları enflasyonun üzerinde artıyor

EVA Gayrimenkul tarafından hazırlanan Aralık 2015 tarihli Periskop Analiz, konut fiyatlarının enflasyonun üzerinde artış gösterdiğine dikkat çekti.

Konut fiyatları enflasyonun üzerinde artıyor

EVA Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık tarafından hazırlanan Periskop Analiz'in Aralık 2015 sayısı, gayrimenkul sektörüne ilişkin çarpıcı sonuçları masaya yatırdı. İşte Periskop Analiz'den çarpıcı başlıklar:

Konut fiyatları enflasyonun üzerinde artıyor
Ekim ayında yayınlanan Merkez Bankası verilerine göre konut fiyatları enflasyonun üzerindeki artışını sürdürüyor. Ekim ayında endeks, bir önceki aya göre yüzde 1.40, geçen yılın aynı dönemine kıyasla ise yüzde 18.69 artış gösterdi.

Konut fiyatları enflasyonun üzerinde artıyor

Konut kredileri yüzde 15 büyüdü
Kasım ayı baz alındığında son bir yıllık süreçte konut kredilerindeki kümülatif değişim yüzde 15'lik artış yaşadı. Geçen yılın aynı dönemindeki büyüme yüzde 13 düzeyindeydi.  Kredi miktarının önümüzdeki aylarda hareketleneceği ancak bir süre sonra tekrar gerileyeceği tahmin ediliyor.

Takipteki krediler toplam hacme paralel olarak büyüyor
2014 yılında takipteki kredi miktarı yüzde 0.51 düzeyindeydi. Bu rakam Kasmı 2015'te yüzde 0.48'e geriledi. Takipteki kredilerin toplam kredi hacmi içindeki büyüklüğü ise kredi miktarına paralıl elorak aynı hızda büyüme gösteriyor. 

Tüketici güven endeksi düşüşte
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından hazırlanan verilerden hareketle, 2015 Aralık ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 5'lik bir azalma yaşandığını vurgulayan Periskop Analiz, bu endeksin 20156 Ocak ayında biraz daha yükselmesinin beklendiğini söyledi. 

Tüm kalemlerdeki konut satışında yükselme
2015 yılı Kasım sonu baz alındığında tüm yurttaki toplam konut satışlarında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 11.25'lik bir artış kaydedildi. Bu artış ipotekli konut satışlarında ise yüzde 14 düzeyinde.