Konut fiyatlarında İngiltere'de artış; ABD'de şok düşüş

İngiltere'de konut fiyatları Haziran ayını yükselişle kapadı. ABD konut piyasasına ilişkin son veriler ise fiyatlardaki düşüşün beklenen düzeyin altında gerçekleştiğini gösterdi

Konut fiyatlarında İngiltere'de artış; ABD'de şok düşüş

Dünya konut piyasasının en önemli aktörlerinin başında gelen İngiltere ve ABD'de, konut fiyatları farklı bir tablo izledi. ABD konut piyasasına ilişkin son veriler, Mayıs ayında sektördeki fiyatların yüzde 3.7'lik kayıp yaşadığını gösterdi. İngiltere'de ise Haziran ayında konut fiyatları önemli bir artış gösterdi.

ABD konut piyasasında düşüş beklentilerin de üzerinde oldu
ABD Konut Piyasası ve konut fiyatlarına ilişkin verileri kamuoyu ile paylaşan National Association of Realtors, uzmanların yüzde 1.1'lik düşüş tahmininin aşıldığını ve 3.7'lik bir kayıp yaşandığını gösterdi. Yayınlanan verilere göre yıllık satış artışı beklentisinde de kayıp gerçekleşti. Bu kategorideki beklendi yüzde 4.6 düzeyindeydi anca yüzde 2.4 olarak gerçekleşti. Satışlardaki düşüş en yoğun biçimde ülkenin Kuzeydoğu ve Ortabatı kesimlerinde gerçekleşti. Bu kesimlerde sırasıyla yüzde 5.3 ve yüzde 4.2 olarak gerçekleşti. 

Konut fiyatlarında İngiltere'de artış; ABD'de şok düşüş

İngiltere'de konut fiyatları yükseldi
Diğer taraftan hafta içinde Brexit kararının henüz yansımasının ölçümlenemediği İngiltere Konut sektöründe Haziran ayında yaşanan artışla birlikte yüzde 5.1 düzeyine ulaştı. Düzey geçen ay yüzed 4.7 düzeyindeydi. Nationwide'nin ölçümlerine göre konut satışları Kuzey İrlanda'da ve İskoçya'da yükselirken, İngiltere'nin kuzeyinde yüzde 1 oranında düşüşe tanık oldu. 

Nationwide verilerini yorumlayan ekonomist Robert Gardner de, konut fiyatlarındaki gidişatı ekonomik gelişmelerin belirleyeceğini vurgulayarak: " Referandumun konut piyasasına olası etkisini tahmin edebilmek için henüz çok erken” ifadelerini klullandı.