Konut kredi faizleri düştü mü?

Konut kredi faizleri düştü. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın bankalara yönelik konut kredi faizlerini düşürme çağrısı karşılık buldu. Ziraat Bankası aylık faizleri yüzde 0.82'ye düşürdü

Konut kredi faizleri düştü mü?

Konut kredisi faizleri, Ziraat Bankası tarafından yüzde 0.82'ye düşürüldü. Merkez Bankası'nın son aylarda üst üste aldığı faiz indirim kararlarının ardından gözler bankalara çevrilmiş, özellikle konut kredi faizlerinin düşmesi yönünde beklentiler yükselmişti. Bu beklentiler doğrultusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da geçen hafta bankalara "konut kredisi faizlerini düşürün" çağrısı yapmış ve düzeyin senelik yüzde 9'a gerilemesi önerisinde bulunmuştu.

Banka banka faiz oranları... Ayrıntılar için tıklayın...

Konut kredisi faizleri düştü mü?
Dün de Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapılan çağrının ardından, beklentiler yükselmiş ve bu sabahtan itibaren "konut kredisi faizleri düştü mü?" sorusu sorulmaya başlandı. Beklenen oldu ve Ziraat Bankası, konut kredisi faizlerini düşürdüğünü açıkladı. Ziraat Bankası tarafından yapılan açıklamada, 10.08.2016 tarihinden itibaren Konut Kredisi Faiz Oranları şu şekilde belirlendi:

- 1-24 ay kredi vadelerinde aylık yüzde 0.82
- 25-60 aylık kredi vadelerinde yüzde 0.90
- 61-120 aylık kredi vadelerinde ise aylık yüzde 0.95...

Psikolojiik sınırın altına düşüldü
2016 yılına rekor satış hedefiyle giren inşaat sektörü açısından bankaların verdiği konut kredilerinin faiz oranlarının yüzde 1'in altına düşmesi büyük önem taşıyor. Sektör tarafından psikolojik sınır olarak tanımlanan yüzde 1'in altına düşüş halinde sektördeki satışların önemli oranda canlanması bekleniyor.  

Dün de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı çağrı sonrasında harekete geçen kamuya ve özel sektöre ait çok sayıda banka, konut kredisi faizlerini yüzde 1'in altına çektiğini açıkladı. En düşük faiz oranlarını12 aya yüzde 0.80 ile Vakıfbank ve 24 aya yüzde 0.80 ile Halkbank verirken 120 aylık vadeli kredilerde ağırlıklı olarak yüzde 0.99'luk oranın belirlendiği görüldü.