Konut kredisi faizlerinde yapılandırma tartışması

Bankaların konut kredisi faizlerini yüzde 1'in altına düşürmesiyle birlikte yapılandırma tartışması başladı. Bankalar yapılandırma talebinde bulunan çok sayıda başvuruyu reddederken, hukukçular olumsuz yanıt alan vatandaşların Tüketici Mahkemeleri'ne başvuru yapması gerektiğini söylüyor

Konut kredisi faizlerinde yapılandırma tartışması

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısı üzerine geçen hafta konut kredisi faizlerinin bankalar tarafından yüzde 1'in altına düşürülmesiyle birlikte yeni bir tartışma alanı oluştu. Daha önce yüksek faizlerle konut kredisi çeken vatandaşların, "konut kredisi yapılandırma" taleplerinde dikkat çekici bir artış kaydedildi. Bankalar ise bu taleplere çoğunlukla olumsuz yanıt verdi.

Bankalar sözünde durmadı
Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Tüketici Sorunları Derneği Genel Başkan Yardımcısı Hatice Kolçak, konut kredi faizlerinin gerilemesiyle birlikte çok sayıda tüketicinin bankalara başvurduğu  ancak olumsuz yanıt aldıkları yönündeki şikayetlerin arttığına dikkat çekti. Kolçak, vatandaşların aylardır konut kredisi faiz oranlarındaki düşüşü beklediğini, özellikle orta ve düşük gelirli vatandaşlar açısından büyük önem taşıyan başvurulara "olumsuz" yanıt verilmesinin etik olmadığını da belirterek:

"Bankalar tüketicilere, siz çekin daha sonra yapılandırırız demişlerdi. Şimdi sözlerinde durmuyorlar. Vatandaşın lehine olan gelişme tüketiciye uygulanmalı..." şeklinde konuştu. 

Hukukçulardan uyarı: Tüketici mahkemelerine başvurun
Gayrimenkul Hukuk Enstitüsü Başkanı Başkanı Ali Yüksel de, konut kredisi faizlerinin yüzde 1'in altına düşmesi ile birlikte daha önce yüksek faiz oranlarında kredi çeken vatandaşların yapılandırmaya gitme hakkının doğduğunu söyledi.

Tüketicinin şikayet hakkı var
Tüketicilerin bankalara dilekçe ile başvuru yapması gerektiğini, ret yanıtı alınması halinde de, başvurunun "olumsuz karşılandığına" dair yanıtı alarak tüketici mahkemelerine başvurması gerektiğini söyleyen Yüksel:

"Tüketicilier lehine bir gelişme olursa, bu durum geriy doğru düzenleme şansı tanır. Karar tüketici lehine ise hemen uygulanır. Bugün itibarıyla bankaların tüketici lehine olan gelişmeyi göz ardı edemez. Bu durum tüketiciye şikayet hakkı doğurur..Mahkeme kararı vatandaş lehine çıkacaktır." dedi.