Konut satışında Rusya krizi korkusu

Gayrimenkul sektörü, Rusya ile yaşanan krizin "yabancıya satış" kategorisinde yaratabileceği olası düşüşün tedirginliğini yaşamaya başladı. Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Madenli, "Acil önlem alınmalı..." dedi

Konut satışında Rusya krizi korkusu

Konut sektörü, Rusya ile Türkiye arasında yaşanan krizin, yabancıya konut satışı kategorisinin en önemli aktörlerinden olan Rusların ilgisinde bir düşüşe yol açabileceği tedirginliğini yaşamaya başladı. Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Yavuz Selim Madenli, acil önlemler alınması gerektiği yolunda uyarılarda bulundu. Rusya'nın Türkiye için önemli bir pazar olduğunu ve kaybedilmemesi için çalışmaların başlaması gerektiğini vurgulayan Madenli:

"Yabancya konut satışında Rusların payı azımsanamayacak boyutlarda... İki ülke ilişkilerinin geldiği gergin onktada Türkiye emlak sektörü de etkilenecektir. Acil önlemler alınmalıdır..." dedi. 

Konut satışında Rusya krizi korkusu

Rusya ile yaşanan krizden en çok etkilenecek şehirlerden birinin Mersin olduğunu dile getiren bir diğer isim de Mersin Barosu Başkanı Avukat Alpay Antmen oldu. Antmen, Mersin ekonomisinin Rusya ile ilişkilerinin önemli bir hacimde seyrettiğini beilrterek:

"Özellikle nakliye ve narenciye alanlarında ciddi sıkıntılar yaşanaiblir. Mersin'de iflaslar başlayabilir. Borçları ödenmezse, zincirleme bir etki bekleyebiliriz.." ifadelerini kullandı. 

Konut satışında dev Rus payı
Konut sektörünün Rusya krizini tedirginlikle karşılamasının ana nedeni "yabancıya konut satışı" kaleminde Rusların kapsadığı azımsanamayacak boyutlardan kaynaklanıyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Ruslar Türkiye'den son 3 ayda 500'e yakın konut satın almış durumda... TÜİK verilerine göre Ruslar, Ağustos 2015 döneminde 155, Eylül 2015 döneminde ise 115 konut satın aldı. Ruslar Ekim 2015 döneminde de 191 konut ile tarihin en yüksek noktalarından birine ulaşmıştı. 

Türkiye'den konut satın alan yabancı yatırımcıların uluslara göre dağılımında Iraklıların birinci sıradaki payı ise sürüyor. Iraklılar Ağustos 2015'te 401, Eylül ayında 359 ve Ekim ayında ise 430 olmak üzere 1000 konut barajına dayandı.