Konut satışları yükselişe geçti

Ağustos ayında ülke genelinde 114 bin 752 adet konut satıldı. Düzenlenen kampanyalar ve hükümetin hamleleriyle zorlu süreci geride bırakan sektör, ipotekli satışlar ve ilk el satışları gibi kritik kategorilerde yükselişe geçti. Yabancıya satış ise kan kaybetmeyi sürdürüyor

Konut satışları yükselişe geçti

Türkiye İstatistik Kurumu, Ağustos 2016 dönemine ait Konut Satış İstatistikleri'ni kamuoyu ile paylaştı. TÜİK rakamlarında, 15 Temmuz sonrasında öncü kuruluşlar tarafından geliştirilen kampanyalar ve hükümetin faiz hamleleriyle rahatlayan sektörün satış eğilimindeki düşüşü sonlandırdığı ve çıkışa geçtiği görüldü. 

Konut sektörü 15 Temmuz şokunu atlattı
TÜİK verilerine göre Ağustos ayında, 2015 yılının aynı ayına kıyasla yüzde 2'lik artış kaydedildi. Toplam satış rakamı 114 bin 751 adede ulaştı. En çok konutun satıldığı şehir 17 bin 503 adetle İstanbul oldu. 

İpotekli satışlarda tarihi düzelme

TÜİK verilerinin en dikkat çekici boyutu, ipotekli satışlarda çok uzun süreden beri ilk kez artışın kaydedilmesi oldu. Türkiye genelinde gerçekleştirilen ipotekli konut satışlarında bir önceki Ağustos'a kıyasla yüzde 1.2'lik artış kaydedildi ve toplam satış rakamı 36 bin 458 adede ulaştı. Toplam satışlar içinde yüzde 31.8'lik paya sahip, İpotekli satışlarda da İstanbul ilk sırada yer aldı. İstanbul'da yapılan satış 6 bin 400 oldu

İlk kez satılan konut sayısı
Konut satış verileri açısından önem taşıyan bir diğer veri olarak ilk el satışlarında da yükseliş kaydedildi. Ağustos ayında 53 bin 784 konutun ilk kez satıldığı görülürken, geçen yılın aynı ayına kıyasla yaşanan artış yüzde 1.1 olarak kaydedildi. Birinci el satışların toplam konut satışı içindeki payı ise yüzde 46.9 olarak gerçekleşti. Birinci el satışlarda da ilk sırayı 8 bin 174 satış ile İstanbul aldı.