Konut satışlarında gerileme eğilimi sürüyor

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan Nisan 2016 dönemine ait Konut Satış İstatistikleri, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 10.9’luk düşüş yaşandığını gösterdi. Bu dönemde Türkiye’de satılan konut satısı 106.348’de kaldı.

Konut satışlarında gerileme eğilimi sürüyor

2016 yılına rekor konut satışı hedefiyle giren sektör, özellikle son aylarda yaşanan düşüş eğiliminin en yüksek noktasına Nisan 2016’da ulaştı. Bu dönemde tüm ülke çapında satılan konut sayısı 106.348 adette kaldı. Söz konusu rakam geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 10.9’luk bir düşüş anlamına geliyor.

Birinci el satışlarda düşüş
Konut satışı açısından büyük önem taşıyan kategorilerin başında gelen “Birinci El Konut Satışında” Nisan 2016 döneminde, 2015 yılının Nisan ayı ile kıyaslandığında yüzde 10.8’lik bir gerileme kaydedildi. Toplam satışlar içinde ilk el satışlarının payı yüzde 44.1 düzeyine gerçekleşirken, bu kategoride satışı gerçekleşen toplam konut sayısı ise 46.908 adede ulaştı.

Bu dönemdeki düşme eğilimi yüzde 10.9 ile ikinci el konut satışları kategorisinde de devam etti.

İpotekli satışların payı düşmeye devam ediyor
Tükiye konut sektörü açısından büyük bir değer taşıyan “ipotekli konut satışları”ndaki düşme eğilimi ise sürmeye devam ediyor. Konut sektörü temsilcilerinin bir an önce hayata geçmesini beklediği faiz indirim kararlarının gecikmesi ve konut kredi faizlerindeki düşüşün bir türlü gerçekleşmemesi, bu kategorideki aşağı yönlü hareketliliğin temel nedeni olarak gözüküyor. Nisan 2016 döneminde ipotekli konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 27.4’lük düşüş kaydettiğini gösteren TÜİK’e göre, ipotekli satışların toplam satışlar içindeki oranı yüzde 31.4’e gerilemiş durumdu. Nisan 2016 döneminde ipotekli konut satışı gerçekleştirilen konut sayısı ise 33. 429 adette kaldı.

TÜİK verilerine göre diğer satış türleri sonucunda el değiştiren konut sayısı ise 72.919’a ulaştı. Bu kategoride de ilk sırada 12. 487 adet ile İstanbul ilk sıralarda yer aldı.