Konut sektörü Hükümet'ten ve 2016'dan ne bekliyor?

1 Kasım süreciyle başlayan iyimser hedeflerini, başta Rusya ve terör olayları olmak üzere konjonktürel gelişmelerle revize etmek zorunda kalan konut sektörü, yeni hükümetten yakın komşularla ilişkilerin iyileştirilmesi ve yabancıya konut satışını kolaylaştıracak hamleleri atmasını bekliyor

Konut sektörü Hükümet'ten ve 2016'dan ne bekliyor?

Tek partili hükümeti gösteren 1 Kasım seçimlerinin ardından geleceğe umutla bakmaya başlayan konut sektörü, tırmanan terör, ekonomik göstergelerdeki bozulmalar ve Rusya krizi ile birlikte hedeflerini revize etmek zorunda kaldı. Sektör temsilcileri 2016'dan yakın komşularla ilişkilerin iyileştirilmesi, yabancıya konut satışına ivme kazandıracak yasal düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmesi ve konut satışının döviz getirici faaliyetler arasında sayılmasına yönelik girişimleri hızlandırmasını bekliyor. 

 

Konut sektörü Hükümet'ten ve 2016'dan ne bekliyor?

 

Vergi muafiyeti ve diğer hedefler
Sektör temsilcilerinden Aymor İnşaat Yönetim Kurulu üyesi Kürşat Ayhan yeni hükümetten en büyük beklentinin, yabancıya gayrimenkul satışının vergiden muaf tutulması olduğunu söyledi. İnşaat sektörünün yabancıya yönelik satışının döviz getiren birim olarak görülmesi gerektiğini ve bunun sözünün de uzun zaman önce verildiğini hatırlatan Ayhan:

"En büyük beklentimiz bu yönde. Bütün konut satan insanlar için söylüyorum, sattığımız konutun ihracata girmesini istiyoruz. Evet, dışarı bir ürün satmıyoruz, bir malı başka yere götürmüyoruz ama dışarıdaki parayı buraya getiriyoruz. İhracat ayrıcalıklarından yararlanmak istiyoruz. Ben de dâhil olmak üzere inşaatçıların hükümetten en büyük beklentileri bu. İhracatçı olmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

 

Konut sektörü Hükümet'ten ve 2016'dan ne bekliyor?

 

Komşularla ilişkiler düzelmeli
Açıklamasında başta Rusya ve Irak olmak üzere komşu devletlerle ilişkilerin de düzeltilmesi gerektiğini vurgulayan Ayhan, örneğin Irak'a ihracat ve inşaat faaliyetlerinin durma noktasına geldiğini belirtti. Ayhan: "Özetle beklentilerimiz iki ana başlık altında toplanıyor: birincisi inşaatçı ihracatçı sayılmalı, ikincisi ise komşularla olan ilişkilerin iyileştirilmesi" ifadelerini kullandı