KONUTDER'den 'Rant Vergisi' itirazı

KONUTDER, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan 'Gayrimenkul Rant Vergisi' uygulamasına karşı çıkarak: 'Uygulama adil değildir.' mesajı verdi.

KONUTDER'den 'Rant Vergisi' itirazı

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan 'Gayrimenkul Rant Vergisi' uygulamasına karşı çıkan Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği, uygalamanın adil olmadığı mesajını verdi. 

Uygulama adil değil
Yayınladığı 5 maddelik bildirimle 'Gayrimenkul Rant Vergisi' uygulamasına ilişkin bir değerlendirme sunan KONUTDEr, kamu ve belediyeler tarafından malikin başvurusu olmadan yapılacak imar plan artışından rant vergisi alınmasının adil olmadığını duyurdu.

KONUTDER açıklaması
Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği tarafından açıklanan 5 maddelik bildirimde şu ifadelere yer verildi:

 1. Kamu ve belediyeler tarafından malikin başvurusu olmadan, yapılacak imar planlarındaki artıştardan bir rant vergisi alınması adil değildir.

2. Rant vergisi, belediyelere bir ek gelir olarak düşünüldüğünde; belediyelerin her hangi bir bölgede yapacağı planlar ile gelir üretmesi anlaşıyla şehir dinamiklerini (trafik, park ve sosyal donatılar) dikkate alınmadan, orantısız şekilde planlar yapması, şehirlerde anormal bir yoğunuluk artışlarına neden olabilir. Bu durumu olumsuz buluyoruz.

3. Bölgenin metro ve yol geçti..vs gerekçelerle değerini arttırmak, sadece oturmak amacıyla o bölgeden ev almış, çalışmak amacıyla işyeri almış olan maliklerden rant vergisi almak adil değildir.

4. Eğer arsa sahibi tarafından yapacağı proje için imar artışı talep ediliyorsa ve bu talep şehir planları dinamiklerine uygun ise, gayrimenkulün artan değeri üzerinden bir rant vergisi almak son derece adildir.

5. Bu işin adil olarak, çözümünün sağlanabilmesi için mevcut imar planlarının müktesep hak haline getirilerek, bir milat oluşturmak ve bu milattan mülk sahibinin talebi ile bir imar artışı olması halinde vergilendirmek, imar hakkkının kamu tarafında düşürülmesi halinde de kaybolan hakkı tanzim etmek, daha realist olacaktır.