Konutta metrekare alımı başlıyor

Konut alımında herkesi ev sahibi yapacak bir dönem başlıyor. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, konutta metrekare alımının önünü açan ‘gayrimenkul sertifikası’ tebliğinin yayınlanmak üzere olduğunu açıkladı.

Gayrimenkul sektöründe konut satışını hızlandıracak ve herkesi ev sahibi yapacak bir model geliyor. Sermaye Piyasası Kurumu’nun ‘gayrimenkul sertifikası’ tebliği olarak yayınlayacağı bu modelde, konutun tamamını almaya gücü yetmeyenler belli bir metrekaresini alabilecekler. Peki, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli tarafından açıklanan gayrimenkul sertifikası nedir? Bu tebliğin amacı küçük yatırımcının da gayrimenkul sektöründen pay alabilmesini sağlamak olarak açıklanıyor. Konutun tamamını almaya gücü yetmeyen ya da farklı projelere yatırım yapmak isteyen yatırımcıların metrekare büyüklüğü baz alınarak alım yapabilmesi sağlanıyor. Canikli, “100 metrekare bir evi alamayan vatandaş evin 10 ya da 20 metrekaresini alabilecek. Türkiye'de gayrimenkul projeleri başlangıçtan beri sürekli değerlenme eğilimi taşıyor. Ancak herkesin konut alacak gücü bulunmuyor. Onun yerine belli bir metrekareye isabet eden bir sertifika üretiyoruz. Hisse senedi gibi gayrimenkul sertifikasını da arz ediyoruz” dedi.

Gayrimenkul sektörü nasıl değerlendiriyor?
Gayrimenkul sertifikası sistemini gayrimenkul sektörünün önde gelen isimleri de değerlendirdi. Ortadoğu Grubu İcra Kurulu Başkanı Mehmet Gür bu sertifika sistemiyle birlikte herkesin konut sahibi olabileceğini belirterek sertifika sisteminin inşaat sektörünün büyümesine, konut finansmanı sorununun çözüleceğini söyledi. Gür, “Bu düzenleme gayrimenkul sektörü ve sermaye piyasalarının hareketlenmesinde etkili rol oynayacak. Yerli ve yabancı yatırımcılara kolayca ulaşma imkanı sağlayacak” dedi.

Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu ise, “İstanbul'da konut yatırımı son 5-10 yılda en fazla kazandıran yatırım aracı olarak ortaya çıkıyor. Nitelikli projeler A ve A Plus bir kitleye hitap ettiği için gayrimenkul sertifikası ile orta gelir grubundaki kişiler de yatırım yapma imkanı bulacaklardır” diye konuştu.

Erguvan İnşaat Yönetici Ortağı Emre Maraşlı ise sistemin uygulanmasını zorluğuna dikkat çekti. Bu durumun tüketiciye gayrimenkulde uygun fiyat olarak geri dönecek olmasını yanı sıra finansman sıkıntısı çeken sektörü de rahatlatacağını belirten Maraşlı, “Projenin hukuki alt yapısı sağlanabilirse amacına ulaşabilir. Derine inmesi, halka inmesi çok zor, bu projeyi uygulamak isteyenlere Allah kolaylık versin, hiç kolay bir proje değil” diye konuştu.