Konutta rekor satışın önündeki engel: Faiz

2015 yılını 1 milyon 289 binlik rekor satışla kapatan konut sektörünün yeni yıldaki rekor umudu "faiz" duvarına çarpabilir. Sektör temsilcileri "faizlerin" yüzde 1'in altına gerilememesi durumunda satışların 2015'in altında kalabileceği uyarısında bulunuyor.

Konutta rekor satışın önündeki engel: Faiz

Gayrimenkul sektörün 2015 yılını, 1 milyon 289 binlik rekor bir satışla kapadı. İki seçim dönemi ve dış politikadaki problemlere rağmen sektörde kaydedilen işlem hacmi sektörde memnuniyet yarattı ve 2016'ya yönelik umutları da artırdı. 

Konut satışında kırılgan terazi: Yabancıya konut satışı
Buna rağmen 2016'da yeni bir rekor umudu, 2015'ten alınan olumsuz mirasın da etkisiyle önemli bir baskı altında... Temel faktörlerden biri kuşkusuz konut sektörünün en önemli dinamikleri arasında sayılan yabancıya konut satışı kategorisini etkilemesi muhtemel "güvenlikli ülke" imajındaki bozulma olarak gösterilebilir. Şu an için yabancıya satışlarda, Rusya dışında herhangi bir düşüş gözlemlenmiyor. Bununla birlikte ilgi kritik bir noktada ve ağırlıklı olarak Körfez Ülkeleri'nin ilgisi ile canlı gözüküyor. Buradaki olası bir kırılma sektör üzerinde olumsuz bir etkide bulunabilir. 

Ruslara konut satışında düşüş... Ayrıntılar için tıklayın...

Yüksek faize rağmen rekor satış gelir mi?
Diğer taraftan 2016'daki yeni rekor hedefinin önündeki en büyük engel de faizlerdeki yükseklik olarak gözüküyor. Sektör uzmanları, 2015'teki rekorun altında düşük faizin yattığını vurgularken, bir yönüyle 2016'da yeni bir rekora ulaşabilmenin de şartlarını dile getirmiş oluyordu aynı zamanda. Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan KONUTDER Yönetim Kurulu Üyesi Altan Elmas, 2015 yılında faizlerin başlangıçta yüzde 1 ve altında olduğuna, bir süre daha yüzde 1 düzeyinde devam ettiğini belirtti. Elmas, yüzde 1'lik faizin psikolojik bir etki alanı oluşturduğunu ve bu sınırın aşıldığını gören vatandaşların da beklemeye geçtiğini vurgulayarak:

"Buna rağmen, toplam satışların 2015'in üzerine çıkacağını düşünüyoruz..." ifadelerini kullandı.