Konutun 2016 büyüme hedefi: Yüzde 20

2015 yılını rekor bir satışla kapatan konut sektörünün önde gelen aktörleri 2016 yılında büyüme oranının yüzde 20 olarak gerçekleşeceği tahmininde bulundu.

Konutun 2016 büyüme hedefi: Yüzde 20

2015 yılında rekor düzeyde konut satışına imza atan Türkiye konut sektörünün önde gelen isimleri, 2016 yılında yüzde 20'lik büyüme öngörüldüğünü açıkladı. Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Melih Tavukçuoğlu, 2015'i "Türkiye için zor, ama sektör için olumlu bir yıl" olarak betimledi.

AYİDER 2016'dan yüzde 20 büyüme bekliyor
AYİDER Başkanı Melih Tavukçuoğlu, Suriye'deki iç çatışmalar, Rusya krizi, dolar ve faizlerdeki ani hareketlilikler ile seçim atmosferinin Türkiye ekonomisine inişli çıkışlı bir performans yüklediğini vurgulayarak, inşaat sektörünün bu olumsuz tabloya rağmen Cumhuriyet rekorunu kırdığını söyledi. Tavukçuoğlu: "AYİDER olarak konut satışlarının yüzde 20 artacağını öngörüyoruz. Hatta konut kredilerinde düşüş olursa konut satışları yüzde 20'nin de üstüne çıkacaktır" dedi. 

Konutun 2016 büyüme hedefi: Yüzde 20

1.5 milyon sınırı aşılır mı?
İstanbul'da yaşamını sürdürmekte olan genç nüfusun yoğunluğuna dikkat çeken ve mega şehrin sürekli göç alan yapısıyla konut satışı içen dev bir pazar olma özelliğini sürdüreceğini belirten Tavukçuoğlu, kentsel dönüşüm projelerinin de sektöre dinamizm kattığını söyledi. Tavukçoğulu, Körfez Bölge'nden yatırımcıların alımlarını sürdüreceğini de vurgulayarak:

"Bu büyüme ile satışlar 1.5 milyona aşabilir. Başta İstanbul olmak üzere konut, Ankara ve İzmir'de de büyüme ivmesini sürdürürecektir..." dedi. 

Rekor büyüme için kritik şart: Hükümet desteği
Gayrimenkul sektörünün 2016 yılı hedefine ulaşma yolunda Hükümetin destek sunması gerektiğini belirten Coldwell Banker Ülke Başkanı Gökhan Taş da, bu desteğin sağlanması halinde büyümenin yüzde 20'leri bulabileceğini iddia etti.