Körfez Geçiş Köprüsü ücreti ne kadar olacak?

İstanbul İzmir otoyolu üzerinde yer alan Körfez Geçiş Köprüsü ücreti 35 dolar+KDV olarak belirlendi

Körfez Geçiş Köprüsü ücreti ne kadar olacak?

İstanbul İzmir otoyolu üzerinde yer alan Körfez Geçiş Köprüsü ücreti 35 dolar+KDV olarak belirlendi. 2 bin 682 metrelik köprünün ücretinin yüksek olduğu savunuluyor. 

Yapımı devam eden projelerden biri olan İstanbul - İzmir otoyol projesi ile İstanbul İzmir arası mesafenin 2 saat 50 dakikaya ineceği söyleniyor. Projenin maliyeti ise 9 milyar dolar olarak açıklandı. Projenin önemli kollarından birisini Körfez Geçiş Köprüsü oluşturuyor. 2 bin 682 metre uzunlukta olan köprü, Boğaz Köprüsü'nin 2,5 katı uzunlukta. 

Körfez Geçiş Köprüsü ücreti ne kadar olacak?

Üçte birlik kısmı tamamlanan projenin kalan kısımlarında çalışmalar devam ediyor. Körfez Geçiş Köprüsü için belirlenen ücret ise tartışma konusu haline geldi. Körfez Köprüsü'nden geçmek isteyenlerin 35 dolar+KDV ödeyeceği projede fiyat Türk Lirası olarak 117 liraya denk geliyor. Böylece Körfez Geçiş Köprüsü dünyadaki geçiş ücreti en yüksek olan köprüler arasında yerini alacak.

Daha önce Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım köprü ücreti ile ilgili dünyanın değişik yerlerindeki köprü ve yollar ile kıyaslandığında İzmit Körfez Köprüsü ücreti ile ilgil en ucuz yol olduğunu söylemişti. 3 gidiş ve 3 geliş olmak üzere 6 şerit ve 1 hizmet şeridi yapılacak olan köprünün Nisan ayında hizmet vermeye başlaması bekleniyor. 3 gidiş ve 3 geliş olmak üzere 6 şerit ve 1 hizmet şeridi yapılacak olan köprünün Nisan ayında hizmet vermeye başlaması bekleniyor.