Körfez Köprüsü'nde son dönemece girildi

Yalova İl Koordinasyon Kurul Toplantısı'na katılan Kamu Özel Sektör Ortaklığı Bölge Müdürü Gönenli, Körfez Köprüsü'nün iki ay içinde tamamlanacağını açıkladı.

Körfez Köprüsü'nde son dönemece girildi

İstanbul-İzmir Otoyolu projesinin en önemli etabı olarak gözüken İzmit Geçiş Köprüsü'nde son dönemece girildi. Yalova Valisi Selim Cebiroğlu tarafından toplanan İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı'na da katılan Kamu-Özel Sektör Ortaklığı Bölge Müdürü Murat Gönenli, Körfez Geçiş Köprüsü'nün iki ay içinde tamamlanacağını açıkladı. 

Körfez Köprüsü Haziran'a kadar hazır
Körfez Köprüsü'nün önümüzdeki 2 ay içerisinde tamamlanacağını ve projenin 12.5 kilometrelik bir kesiminin de köprü ile birlikte trafiğe açılmaya hazır hale getirileceğini söyleyen Gönenli:

"Yalova'nın içerisindeki 27 kilometrelik kesim dahil, 40 kilometrelik kesim de trafiğe hazır hale getirildi. Gemlik-Bursa arasındaki 25 kilometrelik kesim de sene sonu itibarıyla tamamlanacak..." dedi. 

Projenin Yalova etabı bitti yakında trafiğe açılacak
Gönenli projenin yalnızca 27 kilometrelik kısmının Yalova il sınırları içerisinde bulunduğunu ve projenin bu kısmının tamamen bittiğini belirterek: "Yalova il sınırları içinde kalan kısmın trafiğe açılması için talimat bekliyoruz." dedi.

 

Körfez Köprüsü iki aya biter

 

Yalova kamulaştırmalarına 536 milyon TL harcandı
Proje kapsamında Yalova'ya yapılan yatırımın 2.6 milyar TL'yi bulduğunu ve 536 milyon TL'lik bir kamulaştırma gerçekleştirdiklerini de söyleyen Gönenli, yüzde 98 mertebesinde ödeme yapıldığı bilgisini verdik. Gönenli, Altınova-Gemlik'e kadar olan 40 kilometrelik kısmın trafiğe hazır hale getirildiğini de belirtti. 
 

Kamulaştırma maliyeti 2.5 milyar TL
Gebze-İzmir Otoyolu projesinin toplam uzunluğunun 405 kilometre olduğunu ve proje yatırım büyüklüğünün ise 6.3 milyar  TL'yi bulduğunu söyleyen Gönenli, kamulaştırmalar için ise 2.5 milyar TL ödendiğini açıkladı.