Körfez Köprüsü ücretleri mahkemelik oldu

Farklı barolara üye iki avukat, Osmangazi Köprüsü'nde alınmaya başlanan "işletme ücretinin" iptali ve yürütmenin durdurulması için mahkemeye başvurdu

Körfez Köprüsü ücretleri mahkemelik oldu

Osmangazi Köprüsü'nde ücretli geçiş, 9 günlük Ramazan Bayramı Haftası'nın ardından başladı. Köprüden ücret ödeyerek geçen ilk vatandaşlar ise tarifenin yüksekliğinden şikayet ederken, İstanbul Barosu'na kayıtlı Müşir Deliduman ve Gaziantep Barosu Avukatlarından Muharrem Ercan, köprü için alınan ücretlerin iptali ve yürütmenin durdurulması için başvuruda bulundu.

Ücretlerin yüksekliği ve kamu yararı kriteri
İki avukat tarafından verilen başvuru dilekçesinde diğer çift şeritli yollardan ücret alınmamasına karşın, Osmangazi Köprüsü'ndeki çift şeritli yollardan bedel talep edilmesinin hukuka aykırılık teşkil ettiğine dikkat çekildi. İstanbul Anadolu Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi'ne verilen dava dilekçesinde, Bayram süresince gerçekleştirilen ücretsiz geçiş hakkının kamu hukukuna uygun olduğu, ancak bugün saat 07.00 itibarıyla başlayan yüksek ücret tarifesinin kamu hizmeti genel teorisine aykırı oluduğu vurgulanan dilekçede şu ifadelere yer verildi:

"Kamu hizmetinin düzenli, sürekli, uygulanabilirlilik açısından Boğaziçi Köprüsü geçiş katkı bedeli ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü geçiş katkı bedeli ile kıyaslandığında pek fahiş kalmaktadır. Sayılan nedenlerden dolayı söz konusu işlemin iptali talebi zorunluluk arz etmiştir"

İptal isteminin gerekçeleri

- Kamu hizmeti kriterlerine aykırılık: Ücretler, kamu hizmetinin düzenli, uygulanabilirlik ve süreklilik ilkesine aykırılık teşkil ediyor. Ayrıca söz konusu uygulama, kamu hizmetlerinden faydalanmada eşitlik ilkesine aykırıdır

- Kâr kaygısı: Kamu hizmetlerinin artması ve bu hizmetlerden yararlananların çoğalmasıyla birlikte "katkı payı" alınabilir. Ancak bu katılım kâr gütmek, bütçe açığını kapamak ya da kamu borcunu ödemek amacıyla hesaplanamaz. Yalnızca yıpranma ve aşınma bedellerine bir katkı olarak hesaplanmalıdır. 

- Ücret talep edilen tek çift şeritli yol: Kamu hazinesine milyarlarca liraya mal olan çift şeritli yollar ücretsizdir. Osmagazi Köprüsü ise üzerinden çift şeritli yolların geçtiği bir köprüdür. Köprünün amacı da vatandaşların ulaşımını kolaylaştırmaktır. İdare bu işlemle köprüden değil köprü üzerindeki çift şeritli yoldan ücret almaktadır. Bu hukuka aykırıdır.