Körfez Köprüsü'nde alternatif ücret arayışı

Körfez Köprüsü geçişlerinin pahalı olduğu yönündeki eleştirilere: "Pahalı bulan Körfez'i dolaşır. Alternatif var!" diyen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın, gün ya da saat bazında fiyatların düşürülmesi yönünde çalışmalara başlanmasını istediği öğrenildi

Körfez Köprüsü'nde alternatif ücret arayışı

Türkiye'nin mega proje atağının en sıcak ayaklarından biri olan Osman Gazi Köprüsü'nden geçiş ücretlerinin yüksekliği tartışması sürüyor. Hatırlanacağı gibi 120 TL'ye varan geçiş ücretleri, özellikle sosyal medyada büyük bir tepkiyle karşılanmıştı. Bu tepkiler hakkındaki düşünceleri sorulan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da: "Pahalı bulanlar için alternatif var. Körfezi dolaşırlar ya da gemiyle geçerler." demiş; mega projelerin "halka hizmet" amacıyla yapıldığı yönündeki propaganda ile bağdaşmayan yönüne rağmen eklemişti: "Bedava bir şey yok..."

Bedava bir şey yok'tan "ücretleri düzenleyin" talimantına
Tek gidişi 25 dolar, gidiş-dönüş ücretleri ise 35 dolar+KDV olarak belirlenen Osman Gazi Köprüsü geçiş ücretleri, bizzat Ulaştırma Bakanı'nın ağzından dökülen: "Bu bir finansman modelidir. Bedavaya bir şey yok!" şeklindeki sözleri ile tartışmalara konu olmayı sürdürüyor. Sosyal medyayı bir tür kamuoyu yoklaması olarak düşünürsek, "bu geçiş ücretleri" karşısında Osman Gazi Köprüsü'nü kullanmayı düşünmeyenlerin sayısının da bir hayli fazla olduğunu kolaylıkla saptayabiliyoruz. 

 

Körfez Köprüsü ücretlerinde bir alternatif daha

 

Bu realite Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın da dikkatin çekmişe benziyor. Sözcü Gazetesi'nde yer alan Deniz Ayhan imzalı habere göre Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım bürokratlarına, alternatif ücret uygulamasına yönelik araştırmada bulunmaları için talimat verdi. Talimata doğrultusunda çalışmalarına başlayan bürokratlar ise, haftanın belli günleri ya da günün belli saatleri içinde geçişlerin daha uygun bir hale getirilmesinin mümkün olup olmadığı hususunu araştıracak. 

 

Körfez Köprüsü ücretlerinde bir alternatif daha

 

Günde 75 bin araç geçmezse korkusu
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın "parası olmayan geçmesin" çıkışından "alternatif ücret arayışları"na uzanan tavır değişikliğinin altında ise günlük 75 bin araç geçişinin garanti edildiği bir taahhüt-işletme ilişkisi bulunuyor. İhalesini Nurol-Özaltın-Makyol-Astaldi ve Göçay konsorsiyumunun kazandığı Osman Gazi Köprüsü'ndan günde 75 bin araç geçişini garanti eden Devlet, bir yönüyle, bu sayının altına düşülmesi halinde ödenecek farkın hesabını da yapmaya başladı, denilebilir.