Krizden sonra Ruslara 37 milyon dolarlık satış

Uçak krizine rağmen Ruslar,Türkiye'den konut almaya devam ediyor. Realty-TR Şirketi Üst Yöneticisi Fatih Elibol, krizden sonra Rusların 37 milyon dolar tutarında gayrimenkul alımı gerçekleştirdiğini açıkladı

Krizden sonra Ruslara 37 milyon dolarlık satış

Türkiye ile Rusya arasında patlak veren uçak krizinin gayrimenkul sektörüne etkileri yakın zamana dek endişe ile karşılanmıştı. Geleceğe yönelik kestirimlerde bulunmak için henüz erken olsa da, krizin gayrimenkul satışı kategorisine yönelik etkisinin çok da büyük olmadığı anlaşıldı. Realty-TR Uluslararası Gayrimenkul Yatırım Danışmanlık Şirketi Üst Yöneticisi Fatih Elibol, uçak krizi sonrasında Ruslara satılan konut tutarının 37 milyon dolar düzeyinde seyrettiğini açıkladı. Elibol, 2015 yılında Ruslara yapılan toplam satışın da 398 milyon dolar düzeyinde olduğunu açıkladı.

Rusların konut sektörüne ilgisi düşmedi
Son 3 yıldır yabancıların Türk konut sektörüne gösterdiği ilgide önemli bir artış yaşandığını ve satışların yükseliş trendini sürdürdüğünü  belirten Elibol, Rusların iki ülke arasındaki siyasi gerilimlerden etkilenmediğini de sözlerine ekledi. Elibol, Realty-TR'ın 2015 senesi içinde Rusya'ya yaptığı gayrimenkul satışı aracılığı tutarının 185 milyon dolar seviyesinde seyrettiğini de belirterek, bu rakamın kriz sonrasında ise 11 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirtti.

Uçak krizi turizm ve gıdayı etkiledi
Uçak krizinin iki ülke arasında gıda ve turizm başta olmak üzere çeşitli sektörler üzerinde önemli etkilerde bulunduğunu ancak bu krizin etkilerinin konut sektörüne yansımalarının gözlemlenmediğini de söyleyen Elibol: 

"Türkiye konut piyasasında canlılık devam  ediyor. Hem gayrimenkul fiyatlarının dünya ölçeğine göre düşük olması, hem de  coğrafi özellikleri Türkiye'yi bir cazibe merkezi olarak öne çıkarıyor."  ifadelerini kullandı. 

Rusya geçtiğimiz günlerde de, ülkede faaliyet gösteren şirketlerin Türk işçi çalıştırma hakkına yasal sınırlama getirmişti. 

Rusya'da hangi şirketler Türk işçi çalıştırabilecek? Öğrenmek için tıklayın...