Krize karşı Emlak Konut'tan çatı kuruluş hamlesi

Darbe girişimi sonrasında yaşanan kırılgan ortamdan inşaat şirketlerinin etkilenmemesi için harekete geçen Emlak Konut, çatı kuruluş için hazırlıklara başladı.

Krize karşı Emlak Konut'tan çatı kuruluş hamlesi

15 Temmuz darbe girişiminin ardından, ekonomi dinamiklerinde yaşanan zayıflamadan konut sektörünün etkilenmemesi yönünde çalışmalar yürüten Emlak Konut, tüm proje ve firmaları aynı çatı altında toplayacak bir üst kuruluş için çalışmalarına başladı. Türkiye ekonomisinin en önemli sektörlerinden biri olan konut sektörüne, yaşanan sarsıntılı dönemde destek sunmayı hedefleyen girişim, böylelikle yatırımcıya güven vererek, konut alımlarındaki olası düşüşün önüne geçmeyi planlıyor. Atılacak adımla birlikte şirketlerin finansal olarak rahatlamaları ve projelerini kolaylıkla bitirebilmelerinin de önü açılmış olacak. 

Haziran'da yabancılar en çok Emlak Konut hissesi aldı... Ayrıntılar için tıklayın...

İşten çıkarma olmayacak; projeler aksamayacak
Medyada yer alan kimi haberlere göre, çatı kuruluşa dahil olan firmalar ve projeleri Emlak Konut güvencesine alınacak. Böylece kamuoyunda şirketlere duyulacak olası güvensizliğin önüne geçilecek ve bu firmaların şantiyelerinde de herhangi bir yavaşlama olmayacak. Uygulama içinde firmalara maddi destek sunacak önlemler de alınırken, işten çıkarmaların da önüne geçilmiş olacak.

Krize karşı Emlak Konut'tan çatı kuruluş hamlesi

Banka faizleri baskısı kırılacak
Emlak Konut öncülüğünde oluşturulacak çatı kuruluşun en önemli uygulaması ise faiz oranlarındaki düşüş olacak. Piyasa oranlarının çok altında faiz oranları ve vadelerin hazırlanacağın kuruluş, faiz oranlarının yüzde 0.7'ye çekilmesi ve 10 yıla uzatılması gibi önlemler alacak.