Krizi sonlandıracak görüşme öncesi Türk Akımı açıklaması

Yarın Rusya Devlet Başkanı Putin ile yapacağı görüşme öncesi Rus haber Ajansı TASS'a konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Türk Akımı için gereken adımları atmaya hazırız..." dedi.

Krizi sonlandıracak görüşme öncesi Türk Akımı açıklaması

Türkiye ile Rusya arasındaki kriz yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin arasında gerçekleştirilecek görüşme sonrasında bütünüyle sonlanacak. Görüşme ile birlikte, Uçak Krizi sonrasında yaşanan gerilimin nihayetlenmesi, ikili anlaşmalarda ve ekonomik-sektörel ittifak ve özellikle ortak projelerin hayata geçirilmesi noktasında önemli kararların hayata geçirilmesi ve uygulanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Erdoğan: Türk Akımı için...
Yarın yapılacak toplantı öncesinde Rus haber ajansı TASS'a açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk akımı doğal gaz boru hattı projesiyle ilgili olarak Türkiye tarafının üzerine düşen her şeyi yapmaya hazır olduğunu belirtti. Erdoğan:

"Türk akımı için gereken her adımı acil bir biçimde atmaya hazırız. Bugün itibarıyla, bu projenin hayata geçirilmesinin önünde herhangi bir engel bulunmuyor..." ifadelerini kullandı. 

Rakamlar Türkiye'nin önemini ortaya koyuyor
Türkiye'nin doğal gaz alımının büyük bölümünü Rusya'dan yaptığını ve Temmuz sonu itibarıyla yapılan gaz alımının 12.5 milyar metreküp düzeyine ulaştığını vurgulayan Erdoğan, ayrıca bu rakamların Türkiye'nin bölgede ne kadar önemli bir ekonomik partner haline geldiğini göstermede yeterli olduğuna da dikkat çekti. 

Masada önemli konular
Yarınki görüşmeyle birlikte, kriz sonrasında tıkanan, turizm, Suriye sorunu, Akkuyu Nükleer ve ekonomik ambargo gibi problemlerin de çözümünde önemli bir yol alınması bekleniyor.