Kurtköy ile ilgili bilmeniz gereken 6 önemli nokta

Kurtköy İstanbul Anadolu yakasında çağdaş şehirciliğin iyi bir örneğini oluşturuyor. Altyapı sistemleri eksiksiz olarak tamamlanmış olan Kurtköy, sağlam zemin yapısıyla depreme karşı en güvenli bölgelerin başında yer alıyor.

Kurtköy ile ilgili bilmeniz gereken 6 önemli nokta

1 - Sabiha Gökçen’le İstanbul’u dünyaya bağlıyor

Sabiha Gökçen Havalimanı, Kurtköy'ü Anadolu’ya ve dünyaya bağlıyor. 2016 yılı sonu itibarıyla Sabiha Gökçen Havalimanı iç hat yolcu sayısı 20 milyon 118 bin 329 kişiye ulaşırken, dış hat yolcu sayısı ise 9 milyon 533 bin 214 kişiye ulaştı. Toplam yolcu sayısı ise 29 milyon 651 bin 543 kişiye ulaştı.

2 - İstanbul’u bölgesel havacılık merkezine dönüştürüyor

İstanbul’u bölgesel bir uçak bakım onarım merkezi yapmak için Kurtköy’de kurulan THY Havacılık Bakım Onarım Merkezi (HABOM), yaklaşık 53 ülkenin havayolu şirketlerine bakım onarım hizmeti verecek. HABOM’da 3 bin 100 personel çalışıyor. Aileleriyle birlikte düşünüldüğünde 12 bin kişilik bir nüfus oluşuyor. HABOM’un tam kapasiteye ulaşmasıyla çalışan sayısı da 7 bine ulaşacak.

 

3 - Türkiye’nin teknoloji üssü Teknopark İstanbul Kurtköy’de

Türkiye’nin ileri teknoloji üssü Teknopark İstanbul Kurtköy’de yer alıyor. 1’inci Etabında faaliyetlerin başladığı Teknopark İstanbul’da 160 Ar-Ge firması 750 proje yürütüyor. Teknopark İstanbul’da 2 bin 750 mühendis çalışıyor. Yakın zamanda 2’nci etabı da devreye girecek olan Teknopark İstanbul’da 1000 ileri teknoloji şirketi yer alacak. Nitelikli personel istihdamı ise 30 bine çıkacak.

 

4 - Dev şirketler ve üniversiteler Kurtköy’de buluşuyor

Başta ulaşım, lojistik merkezlerzlere yakınlık gibi bir çok avantajı değerlendirmek isteyen büyük ölçekli kurululuşlar, merkezlerini Kurtköy ve çevresine taşıyor. Üniversitelerin de yeni üssü olan Kurtköy’ün yakın çevresinde 5 üniversitede binlerce öğrenci bulunuyor. Türk Japon üniversitesi gibi yeni üniversiteler de Kurtköy’de faaliyete geçmeye hazırlanıyor.

 

5 - Deniz, hava, kara ulaşımından sonra Metro’da Kurtköy’de

Sabiha Gökçen Havalimanı ile Pendik-Kurtköy arasındaki 6 kilometrelik mesafede hizmet verecek metro hattı 2020 yılında hizmete alınacak. 6 kilometrelik hat üzerinde Teknopark İstasyonu, Yenişehir İstasyonu ve Kurtköy İstasyonu olmak üzere 3 durak bulunacak. Pendik Kurtköy – Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattı, Kadıköy-Pendik ve Çekmeköy-Kurtköy metro hatları ile entegre edilecek.

 

6 - Arz talebin gerisinde. Ev sahibi olmak isteyenler yarışacak

Kurtköy’de çalışan nüfus hızla artıyor. Yakın gelecekte bölgede istihdam edilen çalışan sayısının 150 bin olacağı öngörülüyor. Çalışanların yaşamak için tercih ettiği Kurtköy’de, son konut imarlı arsalara yapılacak projelerle konut sayısı maksimum 30 bine kadar yükselebilecek.