Maltepe'ye dev şehir parkı

Maltepe Belediyesi son iki yılda ilçedeki yeşil alan miktarını 50 bin metrekare genişletti. TOKİ arazisindeki dönüşümle birlikte 38 dönümlük alanın daha Maltepe'ye kazandırılması planlanıyor

Maltepe'ye dev şehir parkı

Maltepe Belediyesi son yıllarda gerçekleştirdiği "yeşil" atağı ile dikkat çekiyor. Son iki yıl içinde ilçeye 50 bin metrekarelik yeşil alan kazandıran Belediye, TOKİ arazisindeki mahkeme sürecinin sona ermesiyle birlikte 38 dönümlük yeni yeşil alan çalışmaları için de çalışmalara başladı.

 

Maltepe yeşile koşuyor

 

Maltepe'de yeşile yatırım
Son iki yıl içinde ilçe genelindeki 230 bin metrekarelik yeşil alan miktarını 280 bin metrekareye çıkaran Maltepe Belediyesi yeni yatırımlar için de kolları sıvadı. Bu sene zarfında 2 bin 172 ağaç, 165 bin 65 gül ve 675 bin 454 mevsimlik çiçek dikimi yapan Belediye, park sayısında da 142'den 153'e ulaştı. Yapılan çalışmalar sonrasında Maltepe ilçesindeki toplam yeşil alan miktarı da 137 bin 874 metrekareye yükseldi. Maltepe Belediyesi 2015 yılında hizmete açtığı 8 yeni park alanı ve yeşil alan çalışmasının yanı sıra 18 park alanında da yenileme gerçekleştirdi. 

 

Maltepe yeşile koşuyor

 

Maltepe'ye dev şehir parkı geliyor
Maltepe sınırları içerisinde "dev şehir parkı" projesini de gündemine alan Belediye, bu konudaki en önemli adımı da TOKİ ile mahkemelik olunmasına yol açan arazideki şikayetini geri alarak attı. Mahkeme sürecini sona erdiren Maltepe Belediyesi, TOKİ arazisindeki yüzde 43 düzeyindeki payı üzerinde botanik park ve çocuk oyun alanlarının yanı sıra, konser ve amfi tiyatro gibi hizmetler sunmayı plan dahiline aldı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç da: 

"Belediye olarak, yeşil alan sıkıntımızı bir nebze olsun ortadan kaldıracak çalışmalar yapıyor ve nefes alacak noktalar yaratıyoruz. Özellikle kentsel dönüşüm ölçekli çalışmalarımızda ada bazlı, çevreci ve yeşili baz alan projeleri temel alıyoruz" dedi.