Markalı konutlar en çok bu ilçelerde değerlendi

EVA Gayrimenkul tarafından yapılan bir araştırma son üç yılda markalı konutların en çok Kemerburgaz, Bağdat Caddesi ve Beylikdüzü-Gürpınar bölgelerinde değer kazandığını gösterdi.

Markalı konutlar en çok bu ilçelerde değerlendi

EVA Gayrimenkul Değerleme tarafından gerçekleştirilen "2015 İstanbul Markalı Konut Araştırması" son üç yılda markalı konutların en çok değer kazandığı ilçeleri belirledi. Buna göre markalı konutlar, 2013 yılında en çok Kemerburgaz, E-5 Merter Aksı ve Kağıthane-Seyrantepe lokasyonlarında değer kazanırken, 2014 yılında Kemerburgaz, Şile ve Fulya ve Bomonti hattı öne çıktı. 2015 yılı verilerine göre Alemdağ, Beylikdüzü ve Kemerburgaz bölgelerinde gerçekleşen artışla birlikte son üçü yılın en çok değer kazanan ilçeleri sıralamasında ilk üç sıra, Kemerburgaz, Bağdat Caddesi ve Beylidüzü lokasyonlarından meydana geldi. 

 

Markalı konutların değeri en çok bu ilçelerde değerlendi

 

Rakamlarla İstanbul'u markalı konut istatistikleri
EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı tarafından sonuçları açıklanan EVA Gayrimenkul "İstanbul Markalı Konut Piyasası Araştırma ve Öngörüleri" adını taşıyan araştırmada şu noktaların altı çizildi:

- Markalı konut ve proje sayısı: 2015 yılında İstanbul'da markalı konut proje sayısında bir önceki yıla kıyasla yüzde 23'lük artış yaşandı. Bu oran konut sayısında yüzde 16'yı buldu. 2013 yılında markalı proje sayısı 855, konut sayısı ise 395 bin iken, bu sayı 2014'te 1007 ve 430 bin konuta,  2015 yılında ise 1242 proje ve 500 bine ulaştı. 

- Markalı konutun tavan yaptığı ilçeler ve metrekare fiyatları: Anadolu Yakasında Bağdat Caddesi, Avrupa Yakası'nda ise Fulya-Bomonti-Şişli hakkı birim metrekare satış değeri itibarıyla en yüksek noktada bulunuyor. Anadolu Yakası'nda en yüksek metrekare fiyatı Bağdat Caddesi'nde 21.000 TL düzeyindeyken, en düşük değer Tuzla'da 3.300 TL düzeyinde değer gördü. Avrupa Yakası'nın en yüksek noktasında markalı konut metrekaresi 19.000 TL iken en düşük düzey Esenyurt'ta 3.270 TL düzeyinde seyretti...

- Toplam konut stoku içinde markalı konutun payı: İstanbul genelinde 5.3 milyon adet konut bulunuyor. Bu konutların yaklaşık 500 bini ise markalı konut niteliği taşıyor. Bu ise İstanbul'daki konut stoku içinde markalı konut projelerinin payının yüzde 9.5 düzeyinde bir yer tuttuğunu gösteriyor. Bu oran 2013 yılında yüzde 8, 2014'te ise yüzde 7.7 idi

- Markalı konutların yoğunlaştığı ilçeler: Anadolu yakasında Çekmeköy, Tuzla, Sancaktepe Ataşehir.... İstanbul Avrupa Yakası'nda ise Esenyurt, Beylikdüzü, Başakşehir, Bakırköy, Şişli ve Küçükçekmece... Tüm markalı konutların yüzde 35'i Esenyurt'ta bulunuyor. Buna karşın yüzde 1'lik oranla Güngören son sırada yer alıyor. 

- Markalı konut daire profili: İstanbul'da yer alan markalı konutları yüzde 28.16'si 3+1 konut niteliği taşıyor. Bu oran 2+1 konutlarda yüzde 28.05, 1+1 konutlarda ise yüzde 27.55 olarak gerçekleşiyor. Yapılan araştırmaya göre markalı konutların yüzde 55'i 80 metrekarenin altında seyrediyor.