Kandilli'den Marmara fayı açıklaması

Sabah saatlerinde merkez üssü Yalova açıkları olarak saptanan 4.4 büyüklüğündeki depremle ilgili lorak Kandilli Rasathanesi: "Tali bir fay parçasının kırılması sonucu..." açıklamasını yaptı.

Kandilli'den Marmara fayı açıklaması

Bu sabah saatlerinde Yalova açıklarında meydana gelen 4.4 'lük deprem, kentte korku yarattı.  Marmara Denizi açıklarındaki 3.0 büyüklüğündeki sarsıntının ardından gelen deprem ile ilgili olarak Kandilli Rasathanesi: "Tali bir fay parçasının kırılması sonucu meydana gelmiştir..." dedi. 

Marmara Denizi'nde arka arkaya depremler
Marmara Denizi bugün erken saatlerde başlayan bir dizi sarsıntıya tanıklık etti. Sabat saat 08.30 sularında Yalova açıklarında meydana gelen ve İstanbul'da da hissedilen 3.0'lık depremin 10 dakika sonrasında Yalova'nın 6.8 kilometre derinliğinde 4.4 büyüklüğünde bir deprem daha gerçekleşti.

Kandilli'den açıklama
Depremlerle ilgili bir açıklama yapan Kandilli Rasathanesi 4.4'lük depremi odak derinliğinin yaklaşık 7 km civarında olduğunu vurgularak:

"Depremin meydana geldiği yer Kuzey Anadolu Fay Zonu’nun Marmara Denizinden geçen kuzey kolu içerisinde yer almaktadır ve zonun içerisinde tali bir fay parçasının kırılması sonucu meydana gelmiştir. " ifadelerini kullandı.

Kandilli Rasathanesi, Yalovalıların sokağa dökülmesine yol açan Depremin, Marmara Denizi ve Çevresi 1. Derece Deprem Bölgesi içerisinde gerçekleştiği bilgisini de verdi.