Martı projesi tartışma yarattı

İBB, Kabataş Martı Projesi'nin inşaatının 28 Temmuz'da başlayacağını duyurdu. Ancak projenin ulaşımda yaratacağı aksaklık ve çevreye vereceği zarar tartışma konusu oldu

Martı projesi tartışma yarattı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından "Kabataş Entegrasyon Merkezi" olarak lanse edilen "Martı Projesi" için inşaat çalışmaları 28 Temmuz'da başlayacak. Dün İBB'nin resmi internet sitesinden yapılan açıklama, hem projenin ayrıntılarının kamuoyu ile paylaşılması hem de Kabataş iskelesi seferlerinin hangi iskelelere aktarılacağı yolunda önemli bilgiler içeriyordu.

Çok tartışılacak bir proje daha
Kabataş Martı Projesi'ne ilk itiraz çevreci gruplardan geldi. Özellikle deniz dolgusu üzerine yapılacak martı biçimli binanın deprem hattı üzerinde  yer alan Kabataş'ta inşa edilmesine karşı çıkan gruplar, Kabataş'ı böylesi bir yükü kaldıramayacağı kanaatini taşıyor. Yapılan açıklamada, Kabataş İskelesi'nin rehabilitasyon için kapanmanın gerekmediği de belirtilirken, deniz kıyısı üzerine inşa edilecek yapılaşmanın deniz canlılarına önemli zararlar vereceği ve Boğaz eko sistemi üzerinde tahribat yaratacağı belirtiliyor.

Ulaşım yükü artıyor
Diğer taraftan inşaat süresince Kabataş iskelesinden yapılacak seferlerin başka merkezlere kaydırılması ile önemli bir ulaşım yükü ortaya çıkcak. Kabataş Fındıklı Molla Çelebi Camisi'nin kuzey kesiminde yer alan bahçe duvarı sınırı hizasından başlayacak projenin yapımı süresince, şehir hatları Beşiktaş ve Eminönü iskelelerine kaydırılırken, İDO seferlerinin de Beşiktaş ve Yenikapı'ya yönlendirilmesi bekleniyor. Diğer taraftan BUDO seferleri ise Karaköy Eski İDO iskelesinden yapılacak.