Mega projelerde son durum

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, yürütülmekte olan mega projelerle ilgili açıklamalarda bulundu

Mega projelerde son durum

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, yürütülmekte olan mega projelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Üçüncü Havalimanı ve bataklık zemin
Posta Gazetesi'nden Hakan Çelik'in sorularını yanıtlayan Lütfi Elvan, dünyada bir çok havalimanının bataklık zemin üzerine inşa edildiğini belirterek: 'Biz, bırakın bataklık zemini, şu anda denizin üzerine Ordu-Giresun Havalimanı'nı yapıyoruz. Denizin üzerine havalimanı yapan bir ülke o bataklığı kurutup havalimanı yapamaz mı? Üçüncü havalimanı'nın 90 milyon kapasiteye sahip ilk bölümünü 2017'de açacağız.' dedi.

Üçüncü Havalimanı zemini

Atatürk Havalimanı'na ne olacak?
Ulaştırma Bakanı Elvan, yapılan anlaşma neticesinden devletin kasasından bir kuruş para çıkmayacağını belirterek, Atatürk Havalimanı tartışmalarına da açıklık getirdi. Elvan, Atatürk Havalimanı'nın konut ya da yeşil alan şeklinde kullanılması tartışmalarının yersiz olduğunu vurgulayarak: 'Tarifeli uçuşlarımız şu anda yapmakta olduğumuz 3. Havalimanı'nda olacak, ama tarife dışı uçuşlar, Atatürk Havalimanı'ndan yapılabilir. Özel uçakların da bu havaalanımızı kullanması mümkün. Elbette kargo uçakları da uçuş yapabilecek.' ifadelerini kullandı.

Haydarpaşa ne olacak?
Haydarpaşa Gar binası için, mutlaka korunması gereken bir bina, ifadesini kullanan Elvan, yangın sonrasında binanın restorasyonu için ciddi çalışmalar yürütüldüğünü söyledi. Elvan, hazırlanan projede giriş katlarının gar olarak kullanılmaya devam edileceğini vurgulayarak: 'Haydarpaşa Garı'nın başına kötü bir şey gelmez, kimse merak etmesin' dedi. 

Haydarpaşa Gar Binası

Kanal İstanbul yapılacak
Açıklamalarında Kanal İstanbul projelerine de yer veren Lütfi Elvan, projenin mutlak surette gerçekleştirileceğini belirterek: 'Hiçbir tereddütünüz olmasın. Bununla ilgili yol haritasını önümüzdeki günlerde paylaşacağız.' dedi.