Meraklısı için İstanbul’un sarayları!

Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan İstanbul’da çok sayıda tarihi saray bulunuyor. Meraklısı için İstanbul’un saraylarını ve nerelerde olduklarını mercek altına aldık.

Meraklısı için İstanbul’un sarayları!

Yedi Tepeli şehrin saraylarını mı merak ettiniz? İşte size İstanbul’un saraylarının listesi…

Topkapı Sarayı

Sultanahmet’te yer alan Topkapı Sarayı, İstanbul’un en meşhur sarayı. Geçmişte Osmanlı padişahlarının evi olmasının yanı sıra devletin yönetim merkezi de olan bu saray günümüzde bir müze. Topkapı Sarayı her gün  9.30 ile 19.00 saatleri arasında açık.

Dolmabahçe Sarayı

Beşiktaş’ta bulunan Dolmabahçe Sarayı, Ermeni Balyan ailesinin bir eseri. 1855 yılında Sultan Abdülmecit, saray erkânını Topkapı Sarayı’ndan buraya taşımıştı. Dolmabahçe Sarayı, Pazartesi ve Perşembe günleri hariç saat  9.30 ile 17.00 arasında açık.

Beylerbeyi Sarayı

Beylerbeyi’nde yer alan saray, Osmanlı Padişahları’nın yazlık sarayı olarak inşa edildi. Beylerbeyi Sarayı, Pazartesi ve Perşembe günleri hariç 9.30 ile 17.00 arasında açık.

Yıldız Sarayı

Beşiktaş’taki Yıldız Sarayı, günümüzde müze olarak hizmet vermekte. Saraya Pazartesi günü dışında her gün 09.30 ile 16.30 saatleri arasında girebilirsiniz.

Aynalıkavak Kasrı

Hasköy’de yer alan Aynalıkavak Kasrı, günümüzde “Türk Çalgıları Sergisi” mekânına dönmüş durumda.

Tekfur Sarayı

Ayvansaray’da bulunan Tekfur Sarayı, Bizans İmparatorluğu zamanında inşa edildi. Theodosion Surları’nın ön ve ana duvarları arasındaki saraya Pazartesi dışında her gün 9.00 ile 17.00 saatleri arasında gidebilirsiniz.

Meraklısı için İstanbul’un sarayları!

Çırağan Sarayı

Beşiktaş’ta Çırağan Caddesi’nde yükselen Çırağan Sarayı, İstanbul sarayları arasında oldukça popüler bir yere sahip. Saray denize sıfır bir konumda yer alıyor.

Sait Halim Paşa Yalısı

Yeniköy’deki Sait Halim Paşa Yalısı ise Çanakkaleli mimar kalfa Petraki Adamandidis tarafından bir deniz sarayı olarak inşa edildi.

Beylerbeyi Kasrı

Beylerbeyi’nde yer alan Beylerbeyi Kasrı, imparatorların ve padişahların konuklarını ağırladıkları bir köşktü. Kasıra Pazartesi ve Perşembe dışında her gün 9.30 ile 17.00 saatleri arasında gidebilirsiniz.

Küçüksu Kasrı

Anadolu Hisarı’nda bulunan Küçüksu Kasrı, denize sıfır konumuyla dikkat çekiyor. 19. Yüzyılda inşa edilen kasra Pazartesi ve Perşembe günleri dışında 9.30 ile 17.00 saatleri arasında gidebilirsiniz.