Konut fiyat artışında kalite faktörü

T.C. Merkez Bankası tarafından yayınlanan ekonomi notu, 2010-2014 yılları arasında konut fiyatlarında kaydedilen yüzde 50'lik artışın nedenlerini masaya yatırdı. Rapor, yükselişin en önemli faktörü olarak kalite artışına dikkat çekti

Konut fiyat artışında kalite faktörü

T.C. Merkez Bankası tarafından yayınlanan "Türkiye Konut Fiyat Endeksi'nin Kalite Değişimi Etkisinden Arındırılması: Hedonik Konut Fiyat Endeksi" başlığını taşıyan ekonomi notu, ülkede konut fiyatlarının yükselişinin nedenlerini masaya yatırdı. Rapor, Türkiye'de yaşanan konut fiyat artışında tanık olunan nominal artışın dörtte birinin reel artışlardan, yarısının ise kalite artışından kaynaklandığını açıkladı. 

Merkez Bankası Kasım 2015 Konut Fiyat Endeksi hakkında bilgi almak için tıklayın...

Konut fiyatları neden artıyor?
Merkez Bankası'nın internet sitesinde yayınlanan ve  2010-2014 seneleri arasında yaşanan konut fiyatlar artışını değerlendiren ekonomi notuna göre, bu süre içerisinde yüzde 50'ye varan nominal artış gözlendiğine vurgu yapıldı. Bazı bölgelerde yüzde 100 olarak gerçekleşen artışın, yaklaşık dörtte birlik kısmının reel artışlardan kaynaklandığını belirten "Hedonik Konut Fiyat Endeksi"ne göre, artışın yaklaşık yüzde 25'lik kısmı ise kalite artışından kaynaklandı. 

 

Merkez Bankası, konut fiyat artışının nedenlerini açıkladı

 

Kalite artışı sürüyor
Türkiye'deki konutların zaman içindeki özelliklerin kontrolü ve fiyatlardaki kalite artışı etkisini, dolayısıyla bu etkilerden arındırılmış fiyat endeksi üretmeye çalışan Hedonik Konut Fiyat Endeksi'ne göre, bu süre içerisinde konut kalitesinde önemli artışlar yaşandı. Bu doğrultuda gözlenen fiyat artışlarının tamamının reel değerlenme olarak tanımlanmasının yanlış olduğunu belirten bilgi notunda:

"Mevcut kont fiyat endeksi, konut kalitesinde meydana gelen yükselmenin etkilerini de içermektedir. Böylece konut fiyatlarındaki artış yanlış yorumlanabilir." ifadelerine yer verildi. 

Merkez Bankası Konut Fiyat Endeksi Kasım 2015
TCMB tarafından hazırlanan ve Kasım 2015 dönemini baz alan son Türkiye Konut Fiyat Endeksi, bir önceki aya kıyasla yüzde 1.25'lik artış kaydetmişti. Bu artış bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 18.60 olarak gerçekleşmişti.