Merkez Bankası'ndan sektörü heyecanlandıran karar

Merkez Bankası. faiz koridorunun üst bandını 50 baz puan indirme kararı aldı. Faiz koridorunun tarihin en düşük eşiği olan 9 puana gerilemesi inşaat sektörü tarafından memnuniyetle karşılandı

Merkez Bankası'ndan sektörü heyecanlandıran karar

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, son üç ay içindeki faiz koridorunun üst bandını indirme eğilimini, Para Politikası Kurulu toplantısında da sürdürdü. Merkez Bankası'nın yeni hamlesiyle faiz koridorunun üst bandı 50 puan baz düştü ve 9 puana geriledi. Bu oran, aynı zamanda tarihin en düşük seviyesini de temsil ediyor.

Merkez Bankası'ndan yeni faiz hamlesi
Yılın 6. Para Politikası Kurulu toplantısına Merkez Bankası'nın faiz indirimini sürdürme kararı damgasını vurdu. Yeni kararla faiz koridoru tarihin en düşük düzeyi olan 9 puana geriledi. Toplantının ardından yapılan açıklamaya göre, marjinal fonlama oranı yüzde 9.50'den 9'a indirilirken, borçlanma faiz oranı ise yüzde 7.25'te kaldı. Merkez Bankası'nın aldığı bu kararla birlikte son 4 ayda baz puan indirimi 175 puan seviyesine ulaşmış oldu.

Merkez Bankası'nın önceki dönemlerde gerçekleştirdiği faiz indirim kararı, inşaat sektörü tarafından nasıl karşılandı? Öğrenmek için tıklayın...

İnşaat sektörü karardan memnun
T.C. Merkez Bankası'nın indirim kararı inşaat sektörü tarafından da memnuniyetle karşılandı. Konuyla ilgili olarak bir açıklama yayınlayan Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, Merkez Bankası'nın dünya piyasalarındaki belirsizliğin hakim olduğu bir dönemde, faizleri 50 puan daha indirerek yüzde 9.00 seviyesine çekmesini inşaat sektörü olarak memnuniyetle karşıladıklarını belirterek:

Merkez Bankası'ndan sektörü heyecanlandıran karar

"Yapılan faiz indiriminin başta konut sektörü olmak üzere tüm sektörlere olumlu yansıma yapmasını umuyoruz. Önümüzdeki dönemde piyasalardaki belirsizliklerin ortadan kalkması ve dünya ekonomilerinin stabil bir seviyeye gelmesi ile birlikte faiz düşüş oranının daha da artması herkesin ortak beklentisi" ifadelerini kullandı.