Merkez Bankası'nın faiz kararı sektörü nasıl etkileyecek?

T.C. Merkez Bankası bugün Murat Çetinkaya başkanlığındaki Para Piyasaları Kurulu toplantısında faiz koridorunun üst bandını 50 baz puan düşürme kararı aldı. Kararın özellikle konut kredilerine etkisi merakla bekleniyor

Merkez Bankası'nın faiz kararı sektörü nasıl etkileyecek?

T.C. Merkez Bankası bugün ilk kez Murat Çetinkaya başkanlığında toplandı. Toplantıdan piyasaların beklentisi doğrultusunda faiz koridorunun üst bandının 50 puan bazlık düşüşle yüzde 10'a çekilmesi kararı çıktı. Faiz koridorunun alt bandı ve politika faizinin ise sabit kaldığı karar sonrasında gözler piyasalara çevrildi. Kararın özellikle konut kredileri faiz oranlarına nasıl yansıyacağı merak ediliyor.

Piyasalardan ilk işaret olumlu
Merkez Bankası'nın Murat Çetinkaya başkanlığında gerçekleştirdiği ilk toplantıdan faiz kararının çıkmasına ilişkin ilk işaretler, piyasaların olumlu bir tepki verdiğini gösteriyor. Bununla birlikte iktisatçılar, söz konusu kararın yalnızca bir yönetim hamlesi olarak okunması gerektiğini ve "indirim kararının" piyasa tarafından test edileceği görüşünü taşıyor. Özellikle dolar karşısında Türk Lirası'nın değer kazandığı bir döneme denk gelen faiz kararına ilişkin en somut kazanç ise Başkan Murat Çetinkaya'nın piyasanın beklentilerini göz önünde tutan yaklaşımına rağmen temkinli bir politika izleyeceğinin işaretlerini vermiş olması şeklinde yorumlanıyor. 

 

Merkez Bankası'nın faiz kararı sektörü nasıl etkileyecek?

 

Konut kredilerine yansıması ne olacak?
Merkez Bankası tarafından alınan faiz kararına ilişkin en çok merak edilen soru ise, konut sektörünün bu süreçten nasıl etkileneceği yönünde... Sektör temsilcilerinin uzun zamandan beri dile getirdiği "faiz indirimi" şartının "konut kredi faizlerine" ne şekilde yansıyacağı henüz belirsizliğini koruyor. Ancak ilk izlenimler, faizlerin yüzde 1'in altına düşme ihtimalinin güçlü olduğunu gösteriyor.

Ekonomi Bakanı'ndan yorum: "Heyecanlandırıcı değil!"
Piyasaların olumlu işaretlerine rağmen, Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararı "siyaseten yetersiz" olarak yorumlandı. Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Merkez Bankası faiz indirimi rakamlarının beklentilerinin altında kaldığını belirterek:

 

Merkez Bankası'nın faiz kararı sektörü nasıl etkileyecek?

 

" Yatırım yapma arzusunu zirveye ulaştıracak, heyecanı tetikleyecek bir rakam bekliyordum.  Bu beklentim tam gerçekleşmedi. Ama beklentilerle olacak şeyler değil bunlar. Bundan sonraya bakacağız." dedi.