MESA'dan Yassıada açıklaması: Bir kaç ağacın yeri değişti

Bugün medyada kendine geniş yer bulan Yassıada haberlerine ilişkin bir açıklamada bulana Mesa Mesken Sanayii A.Ş. "Proje kapsamında sadece birkaç ağacın yeri değiştirilmiştir" dedi

MESA'dan Yassıada açıklaması: Bir kaç ağacın yeri değişti

Posta Gazetesi'nden Levon Bağış tarafından havadan görüntülenen Yassıada'nın son hali basın-yayın organlarında günün en çok işlenen konularından biri oldu. Fotoğraflarda, Yassıada'da yürütülmekte olan kompleks için, doğal bitki örtüsünün büyük bir hasar aldığı ve adanın çorak bir hale büründüğü görünüyordu. Söz konusu haberler üzerine bir açıklama yapan MESA Mesken Sanayii A.Ş. ise, haberlere bir düzeltme getirdi.

Yassıada'da son durum... Ayrıntılar için tıklayın...

MESA'dan bir kaç ağaç açıklaması
MESA Mesken Sanayii A.Ş. imzasıyla yapılan açıklamada Kültür ve Turizm Bakanlığı'na ait olan ve yatırım ve işletmesi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği şirketlerinden GTİ tarafından üstlenilen "Demokrasi ve Özgürlük Adası Projesi"ne ilişkin değerlendirmelerin yanıltıcı olduğu belirtildi. Fotoğraflar aracılığıyla kamuoyuna aktarılan görüntünün mevsimsel değişikliklerden kaynaklandığı belirtilen açıklamada, yeşil alan olarak görünen bölümlerin otsu bitkiler ve makilik alanları kapsadığı bilgisi verildi. 

 

MESA'dan Yassıada açıklaması: Bir kaç ağacın yeri değişti

 

Yeniden, daha fazlası dikilecek açıklaması
Proje kapsamında yalnızca bir kaç ağacın yerinin değiştirildiğini vurgulayan açıklamada şu ifadelere yer verildi:  "Buna karşın proje kapsamında Yassıada’daki mevcut ağaç dokusuna, 120 adet yetişkin ağaç eklenecektir. Yapımını üstlendiğimiz proje tamamlandığında, ekli görsellerde de görüleceği gibi Yassıada’daki doğal doku, başta ağaçlar olmak üzere 3 katına çıkacaktır. "