Mimarlar Odası, Ulus davasında temyize hazırlanıyor

Danıştay 6. Dairesi, Ulus'ta uygulanan acele kamulaştırma davasında vatandaşların başvurularını uygun görerek yürütmeyi durdurma kararı aldı. Daire, Mimarlar Odası'nın başvurusunu ise ehliyetten reddetti. Oda temyize gitmeye hazırlanıyor

Mimarlar Odası, Ulus davasında temyize hazırlanıyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin isteği ile Bakanlar Kurulu tarafından alınan, Ankara-Ulus acele kamulaştırma kararına ilişkin hukuki süreç devam ediyor. Davayı görüşen Danışta 6. Dairesi, Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin yaptığı başvuruyu, kurumun menfaatinin etkilenmediği gerekçesiyle ehliyetten reddetme kararı aldı. Mimarlar Odası kararı temyize götürmeye hazırlanırken, Danıştay 6. Dairesi, vatandaşların açtığı davada ise yürütmeyi durdurma kararı aldı. 

Ankara Ulus'ta hukuki süreç sürüyor
Yalnızca savaş hallerinde ve olağanüstü durumlarda uygulanabilen acele kamulaştırma kararının Ulus'a uygulanmasına yönelik Bakanlar Kurulu Kararı'na itiraz eden Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin başlattığı hukuki süreç devam ediyor. Danıştay 6. Dairesi'nin, Mimarlar Odası'nın menfaatinin etkilenmediği, bu nedenle başvurunun ehliyetten reddedilmesi kararını yorumlayan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, mahkeme kararında yer alan karşı oylara dikkat çekti ve davanın temyize gideceğini söyledi.

Ulus koruma planındaki tarihi eksik... Ayrıntılar için tıklayın...

Emsaller var
Mimarlar Odası'nın başvurusunun ehliyetten reddedilişini "hukuksuz" olarak niteleyen Candan, dava süreçlerinin uzatılması adına tercih edilen bu yönteme ilişkin emsallerin, daha önce Taksim Topçu Kışlası ve AOÇ dava süreçlerinde de yaşandığını hatırlattı. Candan:

"Karara itiraz edeceğiz. Danıştay Dava Daireleri İdari Kurulu’na gidecek. Kararda iki karşı oy var. Melih Gökçek sevinmekte acele etmesin, Ulus’ta ki acele kamulaştırma kararı ne kadar hukuksuzsa, acele sevinmekte o kadar boş. Ankara’nın tonlarca sorunu varken, boş işlerle uğraşılacak zaman değil..." ifadelerini kullandı. 

Karar temyizden döner
Kararın temyizden döneceğine ilişkin şüphelerinin bulunmadığını da aktaran Candan, Mimarlar Odası'nın yetkisini Anayasa'dan aldığını ve Ulus'un talan edilmesine izin verilmeyeceğini de sözlerine ekledi.