MMO'dan asansör kazası açıklaması

MMO tarafından yapılan inceleme, Esenyur'ta yaşanan asansör kazasında yaşamını yitiren 17 yaşındaki işçi Osman Yardımcı'nın SSK kaydının ölümünün sonrasında yapılmış olabileceğine dikkat çekti. Açıklamaya göre, Yardımcı kayıtlara "çaycı" olarak geçirildi

MMO'dan asansör kazası açıklaması

Önceki gün üç işçinin ölümüne sebep olan asansör kazası ile ilgili gerçekler aydınlanıyor. Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından, kazanın yaşandığı Fi Side projesinde yapılan inceleme sonrasında yapılan açıklamada asansörün haftalık bakımının yapılmadığ, otomatik fren sisteminin çalışmadığı ve güvenlik kapısının malzeme ve eleman geçişini hızlandırmak maksadıyla yerinden çıkarıldığı belirlendi. 

İş kaydı, öldükten sonra yapılan 17 yaşındaki işçi
Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından yapılan incelemenin bir diğer ilgi çekici boyutu ise hayatını kaybeden 17 yaşındaki işçi Osman Yardımcı ekseninde dönüyor. İnceleme sonrasında anlaşıldığı kadarıyla, Yardımcı, işe girdiği ilk günde yaşamını yitirdi. Bu ise, Yardımcı'nın ölümünün ardından işe giriş kaydının yapılmış olabilme ihtimalini de güçlendiriyor. 

 

MMO'dan asansör kazası açıklaması

 

Asansör bakımı yapılmadı
Kaza ile ilgili olarak yapılan incelemenin sonuçlarını düzenlediği bir basın toplantısı ile kamuoyu ile başlayan Makine Mühendisleri Odası Başkanı Battal Kılıç ve Başkan Vekili Zafer Güzey, kazaya sebep olan asansörün dış düzeyde raylı sistem üzerinden hareket ettiğini ve düşüşün 19-20. kat noktasından gerçekleştiğini belirtti. Yapılan incelem sonrasında asansördeki otomatik fren sisteminin çalışmadığı ve normalden hızlı iniş sırasında asansörü kilitleyen kendiliğinden fren sisteminin de neden çalışmadığının bilinmediğini vurgulayan Oda yetkilileri, asansör motoru  ve fren sisteminde yapılması gereken haftalık bakımların da yapılmadığına dikkat çekti. 

Kaza sırasında yaşamını yitiren Osman Yardımcı'nın işe giriş kaydının da kaza günü gerçekleştirildiğini vurgulayan Güzey, "SSK'ya kaydının "çaycı" olarak yapıldığı öğrenilen işçinin SSK kaydının ölümünün ardından yapılmış olabileceğini de belirtti.