Moody's'den bir uyarı da İngilizlere

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody'si AB'den ayrılma kararı sonrasında İngiltere'deki emlak fiyatlarında düşüş eğiliminin beklendiğini açıkladı

Moody's'den bir uyarı da İngilizlere

Türkiye'nin kredi notunu düşürerek Hükümet'ten büyük bir tepki gören uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'ten bir uyarı da İngiltere konut piyasası için geldi. Kurum, Avrupa Birliği'nden ayrılma kararı alan İngiltere gayrimenkul piyasasında fiyat düşüşü beklendiğini açıkladı. 

Moody's uyardı: Konut fiyatlarında düşüş bekleniyor
İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma kararı ile birlikte gayrimenkullerin tip, kalite ve lokasyon kriterlerine bağlı olarak, yüzde 10'lara dek uzanan fiyat düşüşlerine maruz kalacağı uyarısında bulunan Moody's, buna karşın piyasanın gücünü koruyacağı değerlendirmesinde bulundu. 

Piyasa fiyat düşüşüne rağmen gücünü koruyacak
Moody's, İngiltere ekonomisinde resesyon ya da işsizlikte keskin bir artış beklenmesi gibi itkilerin herhangi bir kriz olasılığını ortadan kaldırdığına da değinerek:

"İngiltere gayrimenkul piyasası gücünü korumayı sürdürüecek. Finansal hizmetler aktivitesi de Londra'dan diğer Avrupa kentlerine kayabilir. Bu durumda da ticari gayrimenkul fiyatları etkilenme eğilimine girebilir..." bilgisine yer verildi.