Mütekabiliyet Yasası sektöre 4,5 milyar dolar katkı sağladı!

Türk Gayrimenkul Sektörünün Körfez Yatırımcıları ile Buluşması'nda konuşan KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik, önemli rakamlardan bahsetti

Mütekabiliyet Yasası sektöre 4,5 milyar dolar katkı sağladı!

Türk Gayrimenkul Sektörünün Körfez Yatırımcıları ile Buluşması başladı. 12 - 14 Ekim tarihleri arasında Çırağan Palace Kempinski’de gerçekleşen Türk Gayrimenkul Sektörünün Körfez Yatırımcıları ile Buluşması'nda KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik'in açıklamaları gündemde bomba etkisi yarattı.

KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik, "2012 yılında yürürlüğe giren mütekabiliyet yasasının ardından, sektöre yabancı yatırımcıların 4,5 milyar dolarlık katkı sağladı. Bu rakam Türkiye’nin yıllık konut satışının hala yüzde 2’si seviyelerinde. Oysa sektör olarak bu adetleri yıllık konut satışının 500 ila 550 bin konutun yüzde 10’una bir diğer ifadeyle 50-55 bin adede, ciro rakamını ise 15-20 milyar dolara çıkarmamız hiç de zor değil. Ancak bu seviyelere çıkardığımızda yabancıya konut satışından bahsedebiliriz ki daha alınacak çok yolumuz var" dedi.

Çelik, sözlerine şöyle devam etti:
Sektör olarak döviz kazandırıcı hizmet yapıyor muyuz? Yabancılara konut satışı ihracat sayılıyor mu gibi sorularımızın dikkate alınmasıyla sektör daha canlı ve dinamik hale gelecektir. Sektör, son beş yılda ciddi yol kat etti. Başarılı konut projeleriyle sektör hem konut ihtiyacını karşılıyor, hem de daha rahat yaşanabilecek, sosyalleşebilecek alanlar sunuyor.

Konut satışı demek de ticaretin sadece bir kısmı. Oysa Türkiye’ye gelen yabancı konut alıcıları sadece konut almıyor hastaneler, AVM’ler, turistik alanlar, restoran ve cafe’lerden faydalanarak keyifli tatiller yapıyorlar. Aynı zamanda kültürümüzü paylaşarak komşumuz oluyorlar.