Net alan nedir?

Konutların net ve brüt olmak üzere iki farklı alanı hesaplanıyor. Buna göre net alan nedir? haberimizde yer alıyor

Net alan nedir?

Konutların net alan ve brüt alan olmak üzere iki farklı alanı hesaplanıyor. Net alan nedir? Bir dairenin net alanı, o daire içerisinde kalan, kullanılabilir ve süpürülebilir olan alandır. Kapalı duvarlar arasında kalan bölümler net alan olarak ifade ediliyor. Net alan, ıslak hacimleri, balkon ve tüm süpürülebilir alanları kapsıyor. Net alan için, dairenin tüm odalarının metrekarelerini tek tek alıp, bulunan metrekare değerlerini birbiriyle toplamak gerekiyor.

Bir odanın alanını bulmak için, odanın birbirine komşu duvarlarını metre olarak ölçün ve bulduğunuz metre değerlerini birbiriyle çarpın. Sonuç size o odanın metrekaresini verecektir. Bu işlemi bütün odalar için uygulayıp, tamamını topladığınızda ise dairenizin net alanına ulaşmış olursunuz. Duvarlar, asansör boşlukları vs. kullanılmayan alanları hesaptan çıkarmak gerekiyor. Buna göre bir dairenin net alanı için öncelikle brüt alanın hesaplanması gerekiyor. 

Dairenin net alanı "duvarlar arasında kalan faydalı alan" oluşturuyor. Buna göre, konutlarda net metrekare içinde hesaplanmayacak bölümler, kapı ve pencere şeritleri, baca çıkıntıları, hava bacaları, balkonların toplamının 2 metrekaresi, merdiven, sahanlık, asansör, konut başına 4 metrekareden büyük olmamak üzere yapılan kömürlük, kalorifer dairesi, yakıt deposu, sığınak, kapıcı dairesi, çamaşırlık, bina içindeki garajlar, faydalı alan dışında bulunuyor.