Ödüllü tasarımlardan TOKİ'nin sosyal projelerine

TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, kurum tarafından hayata geçirilen sosyal konutların düzenlenen mimari fikir yarışmalarında ödül kazanan projelerden hareket edilerek inşa edildiğini açıkladı

Ödüllü tasarımlardan TOKİ'nin sosyal projelerine

T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanı Mehmet Ergün Turan, TOKİ tarafından düzenlenen mimari fikir yarışmalarından ödülle ayrılan porjelerin, sosyal konut inşa sürecine yön verdiğini açıkladı. Sosyal konut üretimlerinde ödüllü projelerden yararlandıklarını, Muğla'dan Gaziantep'e, Manisa'dan Adana'ya kadar uzanan geniş coğrafyada bu projeleri uygulamaya aldıklarını söyleyen Turan: "Yılın ikinci yarısında yeni bir mimari fikir yarışması düzeneleyeceğiz..." dedi. 

Geleneksel mimari unsurlar, TOKİ projelerine yön veriyor
TOKİ Başkanı Turan, Türkiye'nin yerel ve geleneksel mimari öğelerinden hareketle organize edilen "7 İklim 7 Bölge Gelenekten Geleceği" isimli Ulusal Mimari Proje Yarışmasının sonuçlarının önemine dikkat çekerek: "Projeleri kâğıt üzerinde, rafta bırakılmış onlarca yarışmanın mimarlarımızda yarattığı emek ziyanı duygusunu yaşatmadık..." dedi. 

İlk adımda 5 bin konutluk proje
Ödül almış mimarların çalışmalarıyla ilk aşamada 5 bin konutluk projelendirme yapıldiği ve 50 bin konutluk bir diğer alanın çalışmalarını da yürüttüklerini söyleyen Turan, genç yaşlı tüm mimarların önünü açmayı hedeflediklerini söyledi. Turan, nitelikli projelerin Türkiye'nin kazancı olduğuna da vurgu yaparak: "Bunlar ciddi rakamlar ve kuşku yok ki mimarlarımızın şahsi olarak gururla sunacakları, mesleki olarak hanelerine yazılmış büyük artıdır. Nitelikli projeler, yeni fikirler mimarın kazancıdır, Türkiye’nin kazancıdır" ifadelerini kullandı. 

 

Ödüllü tasarımlardan TOKİ'nin sosyal projelerine

 

TOKİ'nin sosyal konut inşasında ödüllü projelerin yeri
- Ege Bölgesi'nde 1.'lik ödülünü alan projeden hareketle Manisa'da sosyal konut inşaatına başlandı.

- Akdeniz Bölgesi 1.'si olan çalışmanın projelendirme aşaması sonlanmak üzere. Bu projenin Hatay Payas'ta hayata geçirilmesi bekleniyor.

- İç Anadolu Bölgesi yarışmasında 1. olan proje Muğla Emirbeyazıt'ta hayata geçiriliyor. 2.'lik ödülü sahibi proje önümüzdeki günlerde yapılacak bir ihaleyle hayata geçirilecek.

- Güneydoğu Anadolu'nun 1.'lik ödülü alan porjesi Gaziantep Şehitkamil'de inşa ediliyor.