Ordu-Giresun Havalimanı arsa fiyatlarını uçurdu

Türkiye ve Avrupa’nın deniz üzerine inşa edilen ilk havalimanı olan Ordu-Giresun Havaalanı, komşu ilçelerdeki gayrimenkul fiyatlarının sıçrama yapmasına neden oldu. Gülyalı ilçesinde arsa fiyatları yüzde 400 oranında artış gösterdi.

Ordu-Giresun Havalimanı arsa fiyatlarını uçurdu

Ordu-Giresun Havalimanı projesinin gayrimenkul değerlerinde ani bir sıçrama yaptığını açıklayan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Gülyalı ilçesinde arsa fiyatlarının yüzde 400 oranında artış gösterdiğini söyledi. Ordu-Giresun Havaalanı projesinin ilçenin kaderini değiştirdiğini söyleyen Başkan Yılmaz, yatırımcıların bölgeden arsa almak için sıraya girdiğini, ancak bu kez de arsa sahiplerinin “daha da değerlenir umuduyla” arsa satmadığını belirtti.

Gülyalı ilçesinde yüzde 400 artış
Gayrimenkul fiyatlarının günden güne yükseldiği 8 bin nüfuslu Gülyalı ilçesinde, havalimanı yatırımı öncesinde metrekaresi 100 TL’den alıcı bulan arsaların, 400-800 TL aralığına yükseldiğini vurgulayan Başkan Yılmaz havalimanı projesi hakkında da ayrıntılı bilgi verdi. Denize 36 milyon taş dökülerek inşa edilen havalimanının pisk uzunluğunu 3 kilometre olduğunu da hatırlatan Yılmaz:

 

Ordu-Giresun Havalimanı arsa fiyatlarını uçurdu

 

“Pek çok yatırımcı ilçemiz hem de büyükşehir belediyesine ilçeden arazi satın almak için başvuruda bulundu. Ancak vatandaşlarımız arazilerini satmıyor. Yatırımcılara yön göstermekte zorlanıyoruz. Gülyalı ilçesi arsaları, İstanbul Bağdat Caddesi ve Ankara Kızılay değerinde. “ ifadelerini kullandı. 

Gülyalı Belediye Başkanı Talip Şen de ilçede arsa fiyatlarının "uçtuğunu" belirterek, ana yol kenarı ve havalimanını kuşbakışı gören yerlerde 1 dönüm arazi 500 bin ila 1 milyon TL arasında değişen fiyatlarla satışa sunuluyor. Şen: 

"Fiyatlar çok yükseldi. Vatandaşlar fiyatlar daha da yükselecek umuduyla satıştan kaçınıyor..." dedi.