Osmangazi Köprüsü'nün yükü sanıldığından daha ağır

Osmangazi Köprüsü'nün 2008 yılı baz alınarak belirlenen 35 dolarlık ücretinin, ABD Tüketici Fiyatları'na endekslendiği anlaşıldı. Günde 10 bin aracın geçmesi halinde Hazine'nin yapacağı ödeme 1.350.000 dolar düzeyinde

Osmangazi Köprüsü'nün yükü sanıldığından daha ağır

Osmangazi Köprüsü ve fiyat geçişleriyle ilgili olarak neredeyse her gün yeni bir bilgi kamuoyu ile paylaşılıyor. Medyada yer alan son haberlere göre, bugün 35 dolar olarak belirlenen geçişin, 2008 yılı ABD Tüketici Fiyatları Endeksi'ne göre planlanmış durumda. Bu ise şu anlama geliyor: Tüketici Fiyatları Endeksi'nde artışa paralel olarak geçiş ücretlerinde artış gerçekleşecek. Bu artış ise doğrudan "geçiş bedeline" yansısın ya da yansımasın devlet garantisi altında olduğu için Hazine'ye ekstra yük getirmeyi sürdürecek. 

Bir garip anlaşma maddesi: Geçiş farkını devlet ödeyecek
Bir diğer deyişle, son indirimlerle birlikte 25 dolara gerileyen ücretlerden, Köprüyü işleten firmaların herhangi bir zararı olmayacak. ABD Tüketici Fiyatları Endeksi'nin bugün 39 dolara ulaştığını kabul edersek, geçen her aracın 14 dolarlık farkı da Hazine tarafından ödenecek. Endeksin yıl sonunda 40 dolara ulaşması halinde de, şayet yeni bir zam yaşanmazsa, devletin ödeyeceği bedel 15 doları bulacak.

 

Osmangazi Köprüsü'nün yükü sanıldığından daha ağır

 

Bir garip anlaşma maddesi daha: 40 bin aracı devlet tamamlayacak
Söz konusu 15 dolarlık farkın esas yükü, anlaşmanın bir diğer maddesi ile beraber düşünüldüğünde daha net biçimde ortaya çıkıyor. Bu madde ise Devletin günde 40 bin araçlık geçişi garanti etmesinden kaynaklanıyor. Bu ise şu anlama geliyor: Ücretlerdeki yükseklik nedeniyle günlük 10 bin araç geçişinin dahi gerçekleşmesinin mümkün gözükmediği köprüden, taahüt edilen ama geçiş yapmayan tüm araçların paralarını da devlet karşılayacak. Bir diğer deyişle, günde 10 bin araç geçse, 30.000 aracın 40 dolarlık bedeli devlet tarafından karşılanacak. Bu ise gün başında 1.200.000 dolarlık yük anlamına geliyor.

Buna bir de geçiş yapan 10 bin araçtan alınan 15 dolarlık gizli yük eklendiğinde 150.000 dolarlık ek maliyet çıkıyor. 

Bir diğer deyişle Devlet ortalama her gün, 1.350.000 dolarlık ödeme yapmak zorunda kalacak.