Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu'na paralel yapı soruşturması

Paralel devlet yapılanmasına ilişkin olarak yürütülen operasyonlarda Dumankaya İnşaat Onursal Başkanı Halit Dumankaya gözaltına alındı

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu'na paralel yapı soruşturması

Güvenlik güçlerinin "paralel devlet yapılanması" iddiasıyla yürüttüğü soruşturmalar inşaat sektörüne dek yayıldı. Himmet operasyonu kapsamında Dumankaya İnşaat Onursal Başkanı Halit Dumankaya gözaltına alındı.

Dumankaya İnşaat'a gözaltı
İstanbul merkezden 9 kenti kapsayacak şekilde düzenlenen "Paralel Devlet Yapılanması" soruşturması, Türkiye ekonomisinin lokomotifi olarak tanımlanan inşaat sektörünün önde gelen isimlerinin gözetim altına alınmasıyla sürülüyor. Gözaltına alınan 100'ü aşkın kişi arasında Dumankaya İnşaat Onursal Başkanı Halit Dumankaya, Uğur Dumankaya, Semih Serhat Dumankaya ve Ayla Dumankaya da bulunuyor. 

Himmet soruşturması ve inşaat sektöründe paralel iddiası
Savcı Hüseyin Önelge tarafından yürütülen soruşturmada "Paralel Devlet Yapılanması" olarak tanımlanan oluşuma üyelik, yöneticilik, resmi ve özel belge sahteciliği, kara para aklama ve himmet toplama gibi iddialardan hareketle 140 kişi hakkında gözaltı kararı alındı. 

Bank Asya çalışanları da gözaltında
Şu ana kadar 100 kişinin gözaltına alındığı "Himmet" isimli operasyonda ayrıca Bank Asya'da da usülsüzlükler gerçekleştirildiği iddiasına yer verildi. Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, bu iddia kapsamında Bank Asya çalışanları da gözaltına alındı. 

Gözaltına alınan şüphelilerin sağlık muayenesi sonrasında Mali Şube Müdürlüğü'nde sorgulanacağı öğrenildi.