Peşinatsız Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Peşinat yoksa ev almak için ev kredisi kullanmak zorunda kalınabiliyor. Peki, peşinatsız ev kredisi almak mümkün mü? İşte yanıtı

Peşinatsız Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Peşinat yoksa ev almak için ev kredisi kullanmak zorunda kalınabiliyor. Peki, peşinatsız ev kredisi almak mümkün mü? İşte yanıtı...

Ev kredisi, ekspertizler tarafından belirlenen evin gerçek değerinin yüzde 75'ine kadar çekilebiliyor. Kredi veren bankalar evin belirlenen değerinin yüzde 75'lik bölümü için kredi kullanımına izin veriyor. 

Ev krediniz onayladı fakat geri kalan yüzde 25 için nakit paranız yok. Bu durumda 2 seçeneğiniz var. İlk seçenek; yüzde 25'lik kısım için ihtiyaç kredisi kullanmaki, ikinci seçenek ise; ikinci bir evi ipotek olarak göstermek. 

İhtiyaç Kredisi
Peşinatsız ev kredisi almanın ilk seçeneği; ihtiyaç kredisi. Ev kredisi kullandığınız bankadan kendi adınıza ihtiyaç kredisi çekemiyorsunuz. Böyle durumlarda başkasının adına aynı bankadan ya da başka bir bankadan ihtiyaç kredisi çekerek, almak istediğiniz konuttaki kalan yüzde 25'lik bedeli tamamlayabilirsiniz. Kullanacağınız ihtiyaç kredisi aylık taksit ödemelerinin, gelirinizin yarısını geçmemesi gerekiyor. Taksit tutarlanır gelirinizin yarısından fazla olduğu durumlarda, banka sizi riskli görerek, ihtiyaç kredisi kullanmanıza müsade etmeyebilir. 

İkinci evi ipotek olarak göstermek
Peşinatsız konut kredisi almanın ikinci seçeneği ise ikinci bir evi bankaya ipotek göstermek. Var olan ikinci eve ipotek koydurarak yeni satın alacağınız evin fiyatının tamamını ödeyebilirsiniz. 

Peşinatsız ev kredisi sunan bankalar, peşinatı denkleştiremeyen tüketicilere uygun imkanlar sunuyor. Bu tür kredilerde şartlar, bankadan bankaya değişiklik gösteriyor. 

Peşinatsız ev kredisi avantajları
- Konut kredisi için gereken peşinatı biriktirene kadar mevcut kiranızı ödemenize gerek kalmaz. 
- Kısa sürede taşınmazlarınızı yatırıma çevirebilirsiniz. 
- Yazlık veya arazi gibi taşınmazlarınızı ipotek göstererek, yaşadığınız yerde konut sahibi olabilirsiniz. 
- Serbest meslek sahibiyseniz; daha yüksek bir miktar vergi avantajı sağlarsınız. 

Peşinatsız ev kredisi dezavantajları
- Dosya masraflarınız artar. 
- Aylık ödeyeceğiniz taksit miktarı artar.
- Bazı bankalar özel dosya masrafları ya da ek faiz oranı uygular.