Philip Johnson'un Cam Ev'i

Philip Johnson Cam Ev'ini 1949 yılında Connecticut eyaletinin New Cannan şehrinde kendisi için tasarlamış

Philip Johnson'un Cam Ev'i

Philip Johnson Cam Ev'ini 1949 yılında Connecticut eyaletinin New Cannan şehrinde kendisi için tasarlamış . Ünlü bir mimari eseri olan bu yapı hem Philip Johnson ve yardımcısı Richard Foster için hem de modern mimarlık alanı için modern mimarlık alanında yapılmış önemli bir tasarımdır. 

Cam ev, minimal taşıyıcı, geometri, oran ve şeffaflık/yansıtma kavramları üzerinde ilginç deneylerin yapıldığı bir projedir. Cam ev'in yanında Philip Johnson'un tasarladığı diğer evler de yer alır. Dış dünyaya kapalı olan Cam Ev, Johnson'a ait olan ve duvarlar ile çevrili bir arazide yapıldı. Dış cephesi kömür rengi çelik ve camdan oluşuyor. Tuğladan oluşan yer döşemesi ise dışarıdan birkaç cm yükseklikte yer alıyor. 

 

Philip Johnson'un Cam Ev'i

 

İç mekan tamamen açık ve mekanlar birbirinden ceviz ağacından yapılmış dolaplar ile ayrılıyor. İçeride ise tavana ulaşan tek inşaat malzemesi banyonun duvarlarını oluşturan tuğlalar. Cam Ev'in ilham kaynağı ise 1920'li yıllardaki Alman mimarların ortaya çıkardığı ''Glasarchitektur'' yanı cam mimarisidir. 

 

Philip Johnson'un Cam Ev'i

 

Cam Ev'in çevresinde Johnson'un misafirleri için tasarladığı Misafir Evi, Pavyon, Resim Galerisi, Heykel Galerisi, Çalışma Odası, Hayalet Evi, Kirstein Kulesi ve Geçit Evi yer alıyor. Yer altına inşa edilmiş olan resim galerisi Agamennon'un mezarlığını anımsatan bir geçite sahip. Hayalet evi ise eski bir ahırın üzerine dikenli telli çeftlerin monte edilmesi ile inşa edilmiş. Arazide daha öncesinden yer alan diğer 3 yapı ise Philip Johnson tarafından tekrar inşa edilmiş.